BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A világ tőzsdézői 13 billió dollárt buktak

Az elmúlt két évben a tőzsdei befektetők a magyar GDP kétszázszorosának megfelelő összeget, 13 ezer milliárd dollárt buktak, persze csak elméletben – írja a Magyar Hírlap a London Business School és az ABN Amro tanulmányát idézve.

2003. február 7. péntek, 08:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsdei befektetők összvesztesége közel 30 százalékkal meghaladja az USA éves GDP-jét; ha pedig egyenletesen oszlana el a világ lakosai között, akkor minden egyes földlakóra 2000 dolláros veszteség jutna.

Mielőtt túlzottan megijednénk, elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a gigászi összeg egy része tulajdonképpen virtuális pénz: az a befektető például, aki öt évvel ezelőtt 1 dollárért vette azt a részvényt, amely két évvel ezelőtt még 5 dollárt ért, ma viszont már csupán 2 dollárt, bár bizonyos tekintetben valóban bukott 3 dollárt, ám szigorúan nézve még mindig 1 dolláros pluszban van.

Az elmúlt két év ennek ellenére nyugodtan nevezhető a mindenkori tőzsdei történelem második leggyengébb időszakának: a nagy gazdasági világválság óta nem volt példa ilyen mértékű, s egyben ennyire hosszú tőzsdei lejtmenetre. Az elmúlt két év egy vonatkozásban ráadásul még az 1929-es nagy krach időszakát is felülmúlhatja: az LBS várakozásai szerint akár 15 esztendő is eltelhet, míg a tőzsdei árfolyamok ismét elérik zuhanás előtti szintet.

Hogy kedvezőbb legyen az összkép, a tanulmány felhívja például a figyelmet arra, hogy a tőzsde a fentiek ellenére a legnagyobb megtérülést hozó, hosszú távú befektetés: az amerikai börzék átlagos éves hozama az elmúlt 103 esztendőben 6,3 százalékponttal múlta felül az inflációt, szemben az amerikai államkötvények 1,9 százalékpontos többletével.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet