BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A második a Mol INA-ajánlata?

A Mol benyújtotta kötelező érvényű ajánlatát az INA 25 százalék plusz egy részvényének megvásárlására - jelentette be a társaság pénteken. A Mol erős regionális partnerséget ajánl, ami közleménye szerint lehetővé teszi az INA-nak a vezető szerep megszerzését a délkelet-európai piacon, és jelentős tőkét is ígér a társaságnak.

2003. január 20. hétfő, 08:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol benyújtotta kötelező érvényű ajánlatát az INA horvát olajtársaság 25 plusz egy százalékos tulajdonrészének megvásárlására. Az ajánlatban a társaság közleménye szerint az eladó horvát kormány által meghatározott - számára a korábbinál jobb - feltételeket is elfogadja. Egyúttal arra is kész, hogy az INA-nak jelentős tőkét biztosítson, amivel az a délkelet-európai régióban jelentős szerepet vállalhatna. A Mol közleménye ezenfelül felhívja a figyelmet a magyar olajtársasággal kialakítható partnerség előnyeire is, amelyek regionális tapasztalatából, pénzügyi helyzetéből és meglévő vezetési gyakorlatából adódnak (ennek alapot is ad az eddig sikeresnek mutatkozó, bár a második lépést tekintve talán kissé drága Slovnaft-tranzakció).

A horvát rádió értesüléseire hivatkozó MTI ugyanakkor arról tudósított, hogy az egymással versengő három ajánlattevő - az OMV, az orosz állami tulajdonban levő Rosznyeft és a Mol - 250-400 millió dollár közötti ajánlatokat adtak be a cég megvásárlására. Az INA egészét egyébként a horvát kormány privatizációs tanácsadójaként működő Deutsche Bank és a PricewaterhouseCoopers 1,2-1,8 milliárd dollárra értékeli. A hírek szerint a Mol ajánlata a középmezőnyben helyezkedik el, az OMV-é a legalacsonyabb.
Az eszerint befutónak látszó Rosznyeft számára ugyanakkor hátránynak tudják be az orosz állami tulajdonost. A pályázat eredménye várhatóan március végére derül ki. Az ajánlat beadása nem jelent nagy meglepetést, és a pletykákban szereplő árak sem tűnnek a valóságtól elrugaszkodottnak.

A sorrend persze csak találgatás, de még ha helytálló volna is, még többször változhat - ezt már a PKN Orlen-pályázatnál is jól lehetett látni -, az érintett cégek pedig természetesen semmit nem árultak el az árakról. Könnyen elképzelhető ugyanakkor, hogy az üzletben végül nem is az ár lesz a döntő.
A horvát kormányról ugyanis úgy járja, hajlamos meglehetősen szigorú feltételeket szabni például a dolgozók továbbfoglalkoztatását tekintve. Nagy kérdés lehet az is az ajánlattevők számára, hogy a 25 százalék plusz egy részvénnyel valójában mekkora rész jár a társaság irányításából, illetve milyen lehetőséget kap a vevő a későbbiekben tulajdonrésze növelésére vagy egy esetleges összeolvadásra, amiről évekkel ezelőtt volt ugyan szó, de manapság már vélhetően csökkent a realitása.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet