BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zuhant a Mol-árfolyam a kormánydöntés hírére

Zuhanásnak indult a Budapesti Értéktőzsdén a Mol árfolyama a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott bejelentésre, miszerint január 1-jétől sem áram-, sem gázáremelés nem lesz. Gál J. Zoltán ugyanakkor elmondta azt is, hogy a kormány várhatóan január közepén tárgyal majd az adott szolgáltatások árának emeléséről.

2002. december 19. csütörtök, 07:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gyorsan, ám annál biztosabban törte derékba a Mol-részvény árfolyamának nap elején még töretlen szárnyalását a tegnapi kormányszóvivői sajtótájékoztatón elhangzott bejelentés, amely szerint sem villany-, sem gázáremelés nem lesz január 1-jétől. (A képhez hozzátartozik, hogy az olajcég árfolyama épp a napokban - talán részben épp a megalapozatlannak bizonyult várakozások hatására - emelkedett rég nem látott magasságba.) Gál J. Zoltán szóvivő kijelentette, hogy a kormány várhatóan január közepén tárgyal a szóban forgó szolgáltatások árának emeléséről.

A Mol kommunikációs igazgatója, Felkai György ezzel kapcsolatban a NAPI Gazdaságnak azt mondta, hogy a Mol Rt. nagyon várja a januári fejleményeket, a világpiaci árak ugyanis emelkednek, és ebben a helyzetben az áremelés lehet az egyetlen gazdaságilag racionális döntés. Lehóczki Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója úgy nyilatkozott: őket meglepte a lépés, és bíznak benne, hogy amikor a döntés majd megszületik, az új árak megállapításánál figyelembe veszik a január 1-jétől kezdve a cégeket a csúszás miatt érő veszteségeket is.

Boross Norbert, az Elmű és az Émász kommunikációs felelőse a pontos részletek ismeretének hiányában nem nyilatkozott.

A január 1-jei áremelések elmaradása meglehetősen súlyosan érintheti a társaságokat, közülük is elsősorban - és ezt elég jól tükrözte az árfolyam alakulása - a Molt. A társaság ugyanis az olajárak emelkedése miatt várhatóan már az idei negyedik negyedévben is veszteséget fog elszenvedni a gázüzletágon, a nyereséges második és harmadik negyedévvel szemben. Januártól ez várhatóan csak fokozódik majd, amennyiben az áremelés huzamosabb ideig elmarad. Az olajcégnek tehát létkérdés, hogy januárban a kormány valóban döntsön.

Az áramszolgáltatók valamivel kevésbé vannak rossz helyzetben, ott ugyanis a fő teherviselő a Magyar Villamos Művek Rt., mindazonáltal a mostani döntés az ő várakozásaikat is meglehetősen negatív irányban befolyásolja. Mint azt Lehóczki Gábor elmondta, esetükben az áramáremelés egybeesett volna az árampiac részbeni megnyitásával a verseny előtt, amihez számos jogszabályi feltétel tisztázása szükséges még. Az emelés elmaradása csupán egy része a piaci nyitás teljes kérdéskörének, így szerinte is az a fő kérdés, hogy mire jut majd a kormány januárban.

A Mol helyzete ebből a szempontból is más. Tegnap Szerdahelyi György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energetikai főosztályvezetője Esztergomban egy konferencián elmondta, hogy az új gázenergia-törvény - bár az előkészítése csúszik -, de 2004. január 1-jén hatályba fog lépni. A Mol gázüzletágának helyzetét véglegesen várhatóan ez fogja megoldani, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy addig még mekkora összegbe kerül a társaságnak a tavaly és tavalyelőtt 200 milliárd forintnál is több veszteséget okozó tevékenység.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet