Hat ország részvételével írták alá tegnap azt a megállapodást, melynek eredményeképpen jövőre már Oroszországból Belaruszon, Ukrajnán, Szlovákián, Magyarországon és Horvátországon keresztül juthat le az Adriára a kőolaj az összekapcsolt Barátság és Adria vezetéken keresztül – tudósított a Bloomberg. Az érintett országok tízéves, felmondás híján automatikusan további tíz évre szóló megállapodást kötöttek, melyben többek között szabályozták a vezetékes szállítás 100 kilométerenként 0,64 dolláros árát, kikötve, hogy az áttöltés árát később rendezik. Horvátország kötelezte magát, hogy egy év alatt befejezi a beruházást, amely ahhoz szükséges, hogy az Adria vezeték kapacitása elérhesse az évi tízmillió tonnát – tudósított az MTI.
Az orosz olaj Amerikába juttatásához szükséges kormányközi megegyezést magyar részről Hatvani György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára írta alá. A szállítások megindulásakor – ami egyben az Adria vezetéken át szivattyúzott olaj eddigi irányának megfordítását is jelenti – évente 5, de később 15 millió tonna is szállítható a tervek szerint. A Molnak már a kezdeti mennyiséggel is 3–4 milliárd forintot meghaladó éves bevételt hozhat az olajtranszfer (a magyarországi vezetékszakasz összesen mintegy 500 kilométer hosszúságú). Később ennek többszöröse is bejöhet, s az ebből származó bevételeknek igen magas hányada nyereség. Igaz, a kapacitások növeléséhez a Molnak is nagy összegű beruházásokra lesz még szüksége.
