A tőzsde A kategóriájában szereplő 24 társaságból 23 határidőre közzétette háromnegyedéves gyorsjelentését, a késő Humet ugyan bírságra számíthat, de az összesített eredményeket e cég aligha befolyásolja. A 209 milliárdos eredményrekord, s a 64 százalékos profitnövekedés egyértelműen a Molnak köszönhető, a gázár-veszteség koloncától megszabadult petrolkémiai cég tavalyhoz képest 69 milliárd forinttal javította pozicióját. Ez egyben magyar cég által egy éven belül valaha is elért legnagyobb eredményjavulás. (Ehhez a 36 százalék erejéig birtokolt Slovnaft is hozzájárult mintegy 5 milliárd forinttal.)
A másik nagy nyertes az OTP Bank, amely 6 milliárdos többletet ért el, miközben a még mindig legtöbb profitot termelő tőzsdei cég, a Matáv - elsősorban a vezetékes telefon-ágazat lejtmenete miatt - nem hozta a tavalyi számokat.(Pénzügyi vesztesége is csaknem duplájára, 12 milliárdról 20 milliárdra nőtt). Az összesített eredmény háromnegyedét a három blue chip adta, nem véletlen, hogy a külföldi befektetők megbízásainak négyötöde is e három papírra irányul.
Tavaly ilyenkor a tőzsdei cégek közül még öt számolt be veszteséges háromnegyedévről, idén már csak négy. A Molon kívül a legkisebbnek számító econet is megszabault a veszteségtől, ám 2 milliós profitja csak jellképesnek teinthető. A Vodafone-részesedése miatt tavaly milliárdos veszteséget elért Antenna idén is veszített, noha üzemi szinten még másfélmilliárdos eredményt ért el. Mind a Graphisoft, mind a Synergon megmaradt a veszteséges sávban, utóbbi azonban tizedére mérsékelte veszteségét. (A Graphisoft nehézségei azzal magyarázhatóak, hogy az ArchiCad szoftver legújabb verziója csúszik és csak jövőre járul hozzá az eredményhez.)
Az erős forint hatása is alaposan meglátszik a számokon. A 2000 végéig stabilan nyereséges Rába már tavaly ősszel is romló eredményről számolt be, idén viszont masszív veszteséget termelt. A többi exportőrnek sem megy jól, ez meglátszik az Ajka Kristály révén ugyancsak érintett Fotex 20 százalékos eredményromlásán és a szobáit euroban kiajánló Danubius profitjának 16 százalékos visszaesésén is. A két nagy gyógyszergyár, az Egis és a Richter egyelőre képes volt ellensúlyozni a forinterősödést, a Richter például úgy tudott 17 százalékos eredménynövekedést elérni, hogy 20 milliárdos profitjából 5,6 milliárdos a pénzügyi műveleteknek - fedezeti célú, a mainál magasabb árfolyamú dolláreladásoknak- köszönhet. Részben az erős forint, részben a korábban biztos piacot jelentő multik megcsappant vásárlókedve miatt tizedére olvadt a korábban rendre milliárdos eredményt elérő Pannonplast profitja.
Százalékban kétszámjegyű eredménynövekedést könyvelhetett el a vegyipari ciklus felfelé haladó ágának köszönhetően a BorsodChem illetve a kedvezőbb áramárak miatt a Démász (igaz, mindkettőjük tavalyi teljesítménye meglehetősen gyenge volt). Javított a négyéves pech-szériából kilábalni látszó Inter-Európa Bank, és a tőzsdéről kivonulófélben lévő Prímagáz. Utóbbi két éve még milliárdos veszteséggel küszködött, ám azóta - akárcsak a Mol - az alacsonyabb világpiaci olajáraknak és az erős forintnak köszönhetően magára talált.
Bár a befektetőknek rendre sok a panaszuk az "irracionális" árfolyamokra, a tőzsdei gyorsjelentések fényében úgy tűnik, még a magyar tőzsde is alapvetően hatékonyan működik. A 209 milliárdos (nem teljes egészében adózott) profitú háromnegyedév alapján a teljes évi öszesített adózott eredmény 260-270 milliárd forintra tehető (2001-ben 231 milliárd volt), vagyis a magyar tőzsdei társaaágok piaci értéke éppen tizszerese a profitjuknak. A 10-es P/E (árfolyam/nyereség) mutató nemzetközi összehasonlításban még a 2002-es nagy tőzsdei átértékelés után is alacsonynak számít, de a hazai tőzsdések ennél alacsonyabb, 8-9 körüli P/E átlagokra is emlékeznek.Igaz, ahogy közeledik az EU-csazlakozás, annál inkább megszűnik a fejlett piacokhoz képest felszámított kockázati diszkont, ám az egyes papírok közül láthatóan inkább azok az olcsók, amelyeknek meg is van rá az okuk.Miközben az évek óta az inflációs sziont dupláját meghaladó profitnövekményt hozó OTP tőzsdei árfolyama a bankrészvény könyv szerinti értékének csaknem háromszorosa, a korábbi listavezető Matáv prémiuma -bár második helyét még őrzi-jócskán mérséklődött.
A Zwack előlekő helyezése annak köszönhető, hogy e cég dicsekedhet a legmagasabb árbevételarányos eredménnyel, amelyhez járul a kiemelkedő osztalékfizetési ráta. A könyvértékhez képest magas árfolyamon még mindig 12 százalék az unicum-papír osztalékhozama. ( Ez elsősorban a többi céghez képest kifejezetten osztalékérdekelt nagytulajdonosoknak köszönhető.) A gyógyszerrészvények relaítve magas piaci értéke ugyancsak a magas saját tőkearányos eredménnyel indokolható, ám a 160 százalék körüli P/BV (ár/ könyvérték) mutató még igy is elmarad a külföldi gyógyszergyártók 250-400 százalékos hasnoló mutatójától.Az önmagukhoz képest olcsó papírok listáját a romló eredményű Pannonplast illetve a Fotex és a Zalakerámia - két stabil nyereségű cég- vezeti. Utóbbiaknál a tulajdonosi szerkezet magyarázza a befektetők árfolyamban megnyilvánuló érdektelenségét.A növekvő nyereségű cégek közül a Globus és az Inter.Európa -legalábbis saját tőkéjéhez mérten-tűnik olcsónak,a diszkontot a papírok alacsony likviditása magyarázza. A befektetők tehát láthatóan figyelik a számokat, amit jelez, hogy tegnap - a jelentésdömping hatására- rég nem látott mértékben, 186 ponttal emelkedett a BUX értéke, a "rossz tanulókat" - elsősorban a várakozásoktól elmaradó NABI-t, Danubiust és Rábát - már a nyitás perceiben áreséssel büntették.
