Az áramszolgáltató társaság részvényenkénti nyeresége elérte a 984 forintot szemben a tavaly ilyenkori 784 forinttal. Külön kiemelendő, hogy önmagában a harmadik negyedév (424 forint az előző év hasonló időszakában elért 375 forinthoz képest) javulást mutat, annak ellenére, hogy az áramszolgáltató teljesítményét elsősorban meghatározó árviszonyok a tavalyi év második félévében kedvezőbben alakultak mint az idén.
Az összehasonlításokat meglehetősen bonyolulttá tevő hazai értékesítési és vásárlási áramár különböző időszakban bekövetkezett változásai alapján a Démásztól normális esetben az előző évi háromhónapos időszakokkal összehasonlítva az első és második negyedévben is kedvezőbb, míg a harmadik negyedévben rosszabb számokat kellett volna kapni. Ehhez képest meglepő - vélhetően ez csapta be az elemzőket is - a most lezárt negyedévben is bekövetkezett javulás.
Ennek oka a társaság gyorsjelentése szerint a harmadik negyedévben különösen megugró értkesített villamosenergiamennyiség volt. A társaság a viszonteladásokkal ugyan teljesen leállt, ezért az összes fogyasztóra nézve csupán 3,73 százalékos volt a növekedés. Külön vizsgálva a csoportokat és csak a harmadik negyedévet tekintve már sokkal erőteljesebb növekedés látszik, ami a lakossági fogyasztóknál a júliustól szeptember végéig terjedő időszakban 4,82, a teljesítménydíjas fogyasztóknál pedig 5,9 százalékos. Ezek az alapvetően stabil, általában lassan és kis lépésekben változó áramszolgáltató piacon szokatlanul gyors növekedést mutatnak. A társaság gyorsjelentése ennek okát többek között a lakosság elektromos készülékekkel való ellátottságának gyors növekedésében találja meg (a teljesítménydíjas fogyasztóknál pedig egy nagyfogyasztó - konzervgyár - megnövekedett vásárlásaiban).
Az ilyen tevékenységet folytató cégek esetében oly fontos hálózati veszteség viszont gyakorlatilag változatlan maradt (9,45 százalék helyett 9,46 százalék lett a tavalyi megfelelő három hónaphoz viszonyítva). Az idei első félév jó teljesítménye miatt a teljes háromnegyedévre vonatkoztatva azonban ez is javulás (10,77 helyett 10,39 százalék). A harmadik negyedévben tehát ezen a területen nem sikerült sok javulást elérni, amit csupán az ment - hiszen a Démász idén jelentős mértékben megnövedett beruházásainak egyik célja éppen ez kellene hogy legyen -, hogy a korábban említett viszonteladói értékesítés megszűnésével egy hálózati veszteséggel alig járó tétel esett ki.
A megnövekedett beruházások okozták a társaság tavaly még 253 milliós pénzügyi eredményének negatívba fordulását. Így most a 154 milliós veszteséget sikerült kimutatni ezen a soron, ami egybevág a menedzsment meghirdetett stratégiájával. Ez az eredmény 90 százalékot meghaladó kifizetése mellett a beruházások hitelekből történő finanszírozását jelenti (ez eddig a tulajdonosok szándékával is találkozott, hiszen a társaság évek óta szinte teljes eredményét osztalékként fizeti ki). Az osztalékpolitika változatlansága esetén a Démász részvényesek a mostani gyorsjelentést alapul véve viszonylag optimisták lehetnek. A korábbi 1000 forintos részvényenkénti osztaléknál az idén szinte bizonyosan többet - megfigyelők szerint legalább 1100-1150 forintot - lehet képes kifizetni a cég, különösen ha figyelembe vesszük a mostani eredménykimutatásban nem is mutatkozó, de a magyar számvitel szerint osztalékalapot növelő sajátrészvényeken elért nyereséget.
