Robert Rekkers, a Banca Transilvania (BT) vezérigazgatója a Bloomberg bukaresti tudósítója kérdésére pletykának minősítette azt az – először lapunkban megjelent – hírt, amely szerint az OTP Bank a BCR-pályázat számára sikertelen elhalasztása után a kolozsvári székhelyű BT iránt érdeklődne. A vezérigazgató elmondta, a bank tulajdonosai nem terveznek semmilyen eladást a közeljövőben, a bank elsődleges célja jelenleg egyébként is az, hogy a legerősebb bankká váljon Romániában. Az interjúban szerepelnek a BT legfrissebb adatai is. A bank 2002 első kilenc hónapjában 348,3 milliárd lejes (10,5 millió dollár) eredményt ért el, szemben a tavalyi első háromnegyed év 295,7 milliárd lejével. (A féléves profit korábbi információnk szerint 253 milliárd lej volt, így a harmadik negyedév az időarányosnál valamivel rosszabbnak bizonyult.)
A BT-részvények forgalma az utóbbi időben némileg megélénkült a bukaresti tőzsdén, az OTP-hír megjelenése előtti 3000-3100 lejes szintről a részvény 3300 lejre ugrott, majd tegnap 3200 lejen zárt.
A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy a legnagyobb magyar bank komolyan gondolja érdeklődését a BT iránt, bár még mindig nem kapott hivatalos, írásos értesítést BCR-ajánlata sorsáról (utóbbi persze a román miniszterelnök privatizációt elhalasztó bejelentése után amúgy is csupán formalitás.) Az OTP vezetői állítólag a jövő héten utaznak Kolozsvárra, hogy a helyszínen tájékozódjanak a BT-ről. Különösen a BT tulajdonosi struktúrája lehet érdekes az akvizíció szempontjából, mivel a bank 697 millió részvényének 51 százaléka több mint négyezer román magánszemély tulajdonában van. Közülük az eredeti alapítói kör kolozsvári források szerint több mint 25 százalékot birtokol, így alighanem e körrel kell megegyezni egy aligha elkerülhető nyilvános ajánlattétel előtt. Az EBRD ugyan elvileg ugyancsak érdekelt lehet egy megfelelő árfolyamú exitben, de megfigyelők szerint az OTP talán megpróbálja majd rábeszélni a pénzintézetet a maradásra. Utóbbinak azért is nagy lenne a jelentősége, mert a román piacon egy OTP–EBRD vegyes tulajdonú banknak valószínűleg más lenne a megítélése, mint egy tisztán OTP-tulajdonúnak.
Az OTP egyébként nem tart attól, hogy a BCR-re tett sikertelen kísérlete negatívan hathat a bank romániai megítélésére. Csányi Sándor nemrég lapunknak úgy nyilatkozott, hogy az OTP érdeklődését tapasztalatai szerint a román szakmai közvélemény kifejezetten jól fogadta.
