BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OTP már tárgyalna a Banca Transilvaniáról

A kolozsvári székhelyű Banca Transilvania vezérigazgatója, Robert Rekkers tegnap a Bloomberg bukaresti tudósítójának adott interjújában cáfolta lapunk értesülését, amely szerint az OTP Bank akvizíciós szándékkal érdeklődik az első kilenc hónapban 10,5 millió dolláros nyereséget elért román bank iránt. Ugyanakkor hazai forrásaink megerősítették az OTP érdeklődését, a bank vezetői a jövő héten állítólag a helyszínen tájékozódnak a kiszemelt célpontról.

2002. október 15. kedd, 07:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Robert Rekkers, a Banca Transilvania (BT) vezérigazgatója a Bloomberg bukaresti tudósítója kérdésére pletykának minősítette azt az – először lapunkban megjelent – hírt, amely szerint az OTP Bank a BCR-pályázat számára sikertelen elhalasztása után a kolozsvári székhelyű BT iránt érdeklődne. A vezérigazgató elmondta, a bank tulajdonosai nem terveznek semmilyen eladást a közeljövőben, a bank elsődleges célja jelenleg egyébként is az, hogy a legerősebb bankká váljon Romániában. Az interjúban szerepelnek a BT legfrissebb adatai is. A bank 2002 első kilenc hónapjában 348,3 milliárd lejes (10,5 millió dollár) eredményt ért el, szemben a tavalyi első háromnegyed év 295,7 milliárd lejével. (A féléves profit korábbi információnk szerint 253 milliárd lej volt, így a harmadik negyedév az időarányosnál valamivel rosszabbnak bizonyult.)
A BT-részvények forgalma az utóbbi időben némileg megélénkült a bukaresti tőzsdén, az OTP-hír megjelenése előtti 3000-3100 lejes szintről a részvény 3300 lejre ugrott, majd tegnap 3200 lejen zárt.

A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy a legnagyobb magyar bank komolyan gondolja érdeklődését a BT iránt, bár még mindig nem kapott hivatalos, írásos értesítést BCR-ajánlata sorsáról (utóbbi persze a román miniszterelnök privatizációt elhalasztó bejelentése után amúgy is csupán formalitás.) Az OTP vezetői állítólag a jövő héten utaznak Kolozsvárra, hogy a helyszínen tájékozódjanak a BT-ről. Különösen a BT tulajdonosi struktúrája lehet érdekes az akvizíció szempontjából, mivel a bank 697 millió részvényének 51 százaléka több mint négyezer román magánszemély tulajdonában van. Közülük az eredeti alapítói kör kolozsvári források szerint több mint 25 százalékot birtokol, így alighanem e körrel kell megegyezni egy aligha elkerülhető nyilvános ajánlattétel előtt. Az EBRD ugyan elvileg ugyancsak érdekelt lehet egy megfelelő árfolyamú exitben, de megfigyelők szerint az OTP talán megpróbálja majd rábeszélni a pénzintézetet a maradásra. Utóbbinak azért is nagy lenne a jelentősége, mert a román piacon egy OTP–EBRD vegyes tulajdonú banknak valószínűleg más lenne a megítélése, mint egy tisztán OTP-tulajdonúnak.
Az OTP egyébként nem tart attól, hogy a BCR-re tett sikertelen kísérlete negatívan hathat a bank romániai megítélésére. Csányi Sándor nemrég lapunknak úgy nyilatkozott, hogy az OTP érdeklődését tapasztalatai szerint a román szakmai közvélemény kifejezetten jól fogadta.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet