BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál is jobb lett a Mol első féléve

Az egyébként meglehetősen pozitív várakozásokat (32,6 milliárdos NAPI Gazdaság elemzői konszenzus) is jó 22,5 százalékkal meghaladó, 39,6 milliárd forintos idei féléves eredményről számol be ma közzétett gyorsjelentésében a Mol Rt., igazolva a múlt hét eleje óta folyamatos árfolyamemelkedésben megnyilvánuló befektetői optimizmust. Az - egyébként vélhetően a társaság sajátrészvény-vásárlásaival is hajtott - áremelkedést teljes mértékben indokolja a társaság eredményességének második negyedévi változása.

2002. augusztus 14. szerda, 08:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavalyi év hasonló időszakához képest több külső tényező is kedvezően változott az olajtársaság számára. A világpiaci gázárak - az olajárak csökkenését követve - erőteljesen estek. Ennek hatását pedig csak fokozta a forint dollárral szembeni megerősödése így - amíg az időközben bekövetkezett hazai gázáremeléseknek köszönhetően átlagosan 16,4 százalékkal emelkedett a belföldi értékesítési ár - a beszerzési árak 35 százalékot meghaladó mértékben csökkentek. Ez két év óta előszőr tette lehetővé, hogy a Mol nyereséget könyvelhessen el a gázértékesítésen (a tényt némileg beárnyékolja a gyorsjelentésben foglalt figyelmeztetés, mely szerint az év hátralevő részében ez valamikor megfordul majd).

A hatás a korábbi gázüzletági veszteségek miatt a Moltól az utóbbi megszokott végletesen nagy számot eredményező különbség: a tavalyi év hasonló időszakának 80,4 milliárdos üzemi szintű veszteségével szemben alig 3,8 milliárdos veszteség jött össze az idei első félévben. Ezzel több mint 95 százaláka eltűnt a tavalyi féléves gázveszteségnek és a javulást különösen szembetűnővé teszi a mostani negyedév pozitív előjelű, 2,9 milliárdos gázüzlet üzemi szintű nyeresége, ami persze egy ekkora üzletben nevetségesen kicsi összeg, mégis a sok vihart megélt befektetők számára megnyugtatóan pozitív szám. Ráadásul a menedzsment várakozása az év hátralevő részére a nullszaldós gázüzletág - bár ezen a területen a tízmilliárdos tévedés még az ő részükről sem példátlan -, ami a befektetői várakozások további javulását hozhatja.

A sokak számára megdöbbentően jó eredményhez persze az is hozzájárult, hogy a többi üzletág nyereségessége is javult. A tavalyi év kiemelkedően jó körülményekhez képest az idei első negyedévére extrém mértékben romlott az finomítók, így a Mol iparági helyzete is - bár megjegyzendő, hogy a Mol némi komparatív előnyt ekkor is fel tudott mutatni - ugyanakkor az idei második negyedévben ez a helyzet sokat javult. Ezáltal a Mol feldolgozás és kereskedelmi üzletágának eredménytermelő képessége is helyreállt és bár a tavalyi év hasonló időszakához képest még mindig 30 százalékos elmaradás mutatkozik az üzleti eredményben e területen, az első negyedévhez képest igen nagy javulás következett be. Ez elsősorban a már 95 százalékos kihasználtsággal működő maradékfeldolgozónak (a tavaly átadott 50 milliárdos beruházás eredménye) és a számvitali készlethatásoknak köszönhető, illetve a szlovákiai kúthálózat Slovnaftnak történő értékesítésén elért nyereségnek. Kevésbé szép a kutatás termelési üzletág teljesítménye, itt az olajárcsökkenés és a karbantartási költségek növekedése okozott csökkenést. Pozitív fejlemény viszont a kitermelés 1,6 százalékos növekedése, ami úgy kövektezett be, hogy a Mol Jukosszal közös projektje, a nyugat szibériai Zapadno-Malibalik olajmező még nem termel. A Slovnaft hozzájárulása az eredményhez 2,7 milliárd forint lett.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet