BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

ESTI ÖSSZEFOGLALÓ

Óriási zuhanást éltek át az európai tőzsdék tegnap, azonban az amerikai piacok magukhoz térése megfordította a piac hangulatát. Napközben sokéves mélypontokra zuhantak a vezető európai indexek, ám estére jórészt korrigáltak a mutatók; a DAX egyenesen emelkedett. A BÉT korai zárása miatt nem részesült az amerikai piacok jótékony hatásából, így a szerdai napon a BUX 453 pontot, azaz 6,4 százalékot zuhant, végül 6 589,76 ponton állapodott meg. A vezető részvények közül az OTP több, mint 10 százalékot esett. A forint némileg gyengült a bankközi piacon.

2002. július 24. szerda, 20:42

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hamar megfordult a tegnapi nyitás után a hangulat a Wall Streeten, s öt nap óta először meredek emelkedésben kezdtek a részvényárfolyamok. Ezzel jótékony hatást gyakoroltak a kora délután még hatalmas esést mutató európai piacokra. A tengeren innen uralkodó délutáni hangulatot jól mutatja, hogy Tony Blair brit miniszterelnök közleményben fejezte ki azt a nyilván megnyugtatónak szánt meggyőződését, hogy a brit gazdaság más országokénál jobb helyzetben van a jelenlegi tőzsdei turbulencia átvészeléséhez. Blair nyilatkozata szokatlan, hiszen a brit kormány - és főleg a miniszterelnök - általában tartózkodik a piaci fejlemények közvetlen kommentálásától. A hét elején már Bush amerikai elnök is hasonló szóbeli intervencióval élt, kijelentve, hogy a vállalati eredmények javulnak, a gazdasági alapmutatók megfelelőek, és reményei szerint a befektetők vissza fognak térni a tőzsdére.

A Footsie napközben 5,5 százalékos mínuszban is volt, s elérte hatéves mélypontját. A legnagyobb esést a bankszektor részvényei produkálták, a Citigroup és a JP Morgan körüli botrányok ugyanis az egész pénzügyi szektorra kihatással voltak. Zárásra a FTSE–100 jelentősen visszatornázta magát; „mindössze” 2,1 százalék mínusszal 3777,1 ponton állapodott meg.

A GlaxoSmithKline Plc., Európa legnagyobb gyógyszergyártója szolid emelkedésről számolt be második negyedéves profitjának terén szerdán - a dollár gyengülésének hatását az Advair asztmagyógyszer megnövekedett kereslete ellensúlyozta.

A párizsi CAC–40 mutató legmélyebb pontja napközben kevéssel 2900 pont alatt volt, ám estére visszaküzdötte magát 3023,7 pontra – s ez már csak 1,5 százalékos gyengülést jelent. A napközbeni legnagyobb esést Európa legnagyobb biotechnológiai vállalata, a Serono SA produkálta, amely a korábbi 15-17 százalékról 10 százalékra mérsékelte az idei évre vonatkozó növekedési terveit. A cég papírjának árfolyama napközben mínusz 21 százalékon is állt, ám az általános korrekciónak köszönhetően 5,2 százalékos csökkenéssel „megúszta”.

A DAX-nak ezúttal jót tett, hogy európai társainál két órával később zár, a frankfurti index záráskor már 3,32 százalékos pluszban volt, annak ellenére, hogy 6,7 százalékos gyengülést is mutatott az index a keddi záróértékhez képest, végül 3 662,66 ponton fejezte be a szerdai napot. Az erősödést a Deutsche Telekom vezette 14,5 százalékos erősödéssel.

Nyitáskor úgy tűnt, a New York-i piacok követik európai társaik példáját, a vezető indexek több mint 2 százalékos gyengülést produkáltak az első negyed órában, néhány óra alatt azonban a mutatók visszatértek a zöld sávba. Este fél kilenckor a DJIA 3,3, a Nasdaq Composite 1,2, míg a S&P-500 2,51 százaléos emelkedést mutatott.

A McDonald's Corp. szerdán több, mint egy év óta először számolt be negyedéves nyereség-növekedéséről, köszönhetően a gyengülő dollárnak, amely javította a cég nyereségességét, a csökkenő amerikai eladások ellenére is.

A DuPont Co., az USA legnagyobb vegyipari vállalata nyereséges lett a második negyedéves gyorsjelentése alapján, köszönhetően a megnövekedett fogyasztói kiadásoknak.

A szerdai napon több, mint 8 milliárd forintos forgalom mellett a BUX történetének tizenhatodik legnagyobb esését élte meg.
Napközben az európai indexekkel összhangban zuhant a BUX szintje is, ám a fél ötös parkett-zárás megakadályozta abban, hogy európai társaihoz hasonlóan újra erősödésnek induljon.
A vezető részvények közül a legnagyobbat az OTP papírja bukta: miközben a hitelintézeti részvény forgalma az összes forgalom közel 45 százalékát tette ki, a kurzusa 10,1 százalékkal esett, végül 1800 forinton zárt.
Az általánosnál jóval kisebbet esett viszont a Mol-papír árfolyama, mindössze 2,3 százalékot és 4 250 forinton állapodott meg.
A gyógyszeripari részvényeket sem kerülte el az eladási hullám. A Richter papírjainak árfolyama 7,1, míg az Egisé 10,0 százalékot zuhant, végül 11 790 illetve 11 700 forinton fejezték be a napot.
A Matáv-részvény kurzusa 6,6 százalékos értékvesztést követően 751 forintról várja a csütörtöki nyitást.

A tőzsdei zuhanás magával rántotta a forintot is, a devizapiacon folyamatos volt az euró iránti felfokozott kereslet. Aa forint 10,87 százalékon fejezte be a napot, ami több mint fél százalékpontos gyengülést jelent a keddi 11,40 százalékos árfolyamhoz képest. Az eurót a zárásban a bankok 246,10/30 forinton jegyezték, a dollárt pedig 247,40/90 forinton váltották.

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet