BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A WorldCom tönkrevágta a dollárt?

A WorldCom miatti bizalomvesztés miatt látványosan gyengült az amerikai dollár, az egységes európai pénz 99 cent fölé ugrott, így már csupán idő kérdése a paritás elésére. A forint a ma reggelt 244,2-244,6 forinton kezdte az euróval szemben. Jelenleg alig két forint a dollár és az euró jegyzése közti különbség. Eközben az európai tőzsdeindexek egyre-másra mélyrepülésbe kezdtek, az aggregált mutatók 5-6 százalékkal csökkentek a tegnapi zárás óta. Különösen a dotkomcégek szerepelnek gyengén, szektor csak ma reggel 71 százalékkal ér kevesebbet.

2002. június 26. szerda, 09:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem meglepő módon a dollárban exportáló nagyvállalatok jegyzése is derekasan esik, így az olajcégek és a gépipari vállalkozások értéke is percről percre alábbszáll. Az FTSE-t a Vodafone, a HSBC, és a British Petroleum húzza lefelé, míg Frankfurtban az Allianz, a Siemens és a Deutsche Bank AG is több százalékpontot vesztett értékéből.
A járvány elindítója az USA második legnagyobb távolsági távbeszélő szolgáltatója, a Worldcom Inc. volt, amely menesztette pénzügyi igazgatóját, Scott Sulivant, miután kiderült, hogy a cég 3,9 milliárd dollárral kevesebb kiadást számolt el a valóságosnál. A cég új mérleget készít a múlt év egészéről és az idei első negyedévről, amelyben nettó veszteséget mutat ki. A számviteli csalás rontja a cég esélyeit arra, hogy 5 milliárd dollár hitelhez jusson. A Worldcom egyúttal gyorsan bejelentette, hogy péntektől 20 százalékkal, azaz 17 ezerrel csökkenti alkalmazottai számát, amitől évi 900 millió dollár megtakarítást vár. A cég tavalyi könyvvizsgálója, az Arthur Andersen közölte, hogy nem tudott a csalásról, miután a Worldcom alapvető információkat tartott vissza.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet