BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: 14 milliárdot meghaladó veszteség

A pesszimista elemzői várakozásokat igazolva 14,3 milliárd forintos veszteséggel zárta idei harmadik negyedévét a Mol Rt.. A gázüzletág összesített vesztesége szeptember végére meghaladta a 111 milliárd forintot, igazolva Hernádi Zsolt Mol elnök korábbi egész évre szóló 120 milliárdot meghaladó veszteségről szóló jóslatát. Az első kilen hónap veszteségéhez ugyanakkor nemcsak a gázüzletág a társaság teljes alaptőkéjét bőven meghaladó negatív eredménye járult hozzá (ez részvényenként 1135 forintot jelent).

2001. november 12. hétfő, 07:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gázárakon elszenvedett veszteség növekedése ugyankkor csökkenő ütemű, a Mol már csupán 5 forint 40 fillért veszít minden eladott köbméter importgázon (lehet, hogy nem is olyan jó ötlet megszabadulni a gázüzletágtól?). A gáz és kőolajkitermelésével (62,4 milliárd forintos első kilenhavi üzleti eredmény), illetve a finomítással és kereskedelemmel (53,5 milliárd forint) foglalkozó két másik üzletág sem tudta hozni tavalyi teljesítményszintjét.
A csökkenés oka egyértelműen a kőolajárak csökkenése. Az eső kőolajárak jelentősen csökentették a finomítói tevékenységen elérhető hasznot és könnyen számszerűsíthető készletértékcsökkenést okoztak. Csupán ez az utóbbi tétel 7 milliárdos mínuszt jelentett, ami meglehetősen nagy változás a tavalyi év hasonló időszakához amikor ugyanez 18 milliárd forintos pluszt hozott. Ezt a valós működési veszteséget nem jelentő változást kiszűrve a finomítással és kereskedelemmel foglalkozó üzletág üzletág 5 százalékkal növelte üzleti eredményét szemben a korrekció nélküli 33 százalékos csökkenéssel. Kiemelkedő az ugynevezett shop értékesítés (ez a Mol kutaknál levő kis üzletek forgalmát jelenti) 66 százalékos növekedése.
A Molnak továbbra is sokat hoz a Slovnaft befektetése, a szlovák olajtársaság 6,8 milliárd forinttal járult hozzá az eredményhez. A TVK befektetés ezzel szemben csupán 1,6 milliárdot hozott.
A gyorsjelentés tehát kiválóan tükrözi a kőolajárak változásának ellentmondásos hatását a Mol eredményére. A társaság gázüzletági veszteségei lassan mérséklődnek, ahogy az olajárak csökkenését lassan követi a gázárak mérséklődése is. Ezzel párhuzamosan azonban csökken a társaság kitermelésen, finomításon és olajtermékértékesítésen elért profitja is. Az olajárak stabilizálódásával ezek a változások csökkenő mértékűek lehetnek, alacsony olajár esetén akár nyereséges vagy kevésbé gázüzletági teljesítménnyel párosulva.
A gyorsjelentés tehát különösebb meglepetést nem hozott, ennek megfelelően a tőzsdei árfolyamra sem várható, hogy elsöprő hatást gyakoroljon. A befektetők vételi vagy eladási döntéseit szinte bizonyosan jobban befolyásolják a gázüzletág esetleges eladásáról vagy akár a PKN üzletáről szóló hírek. Ugyanakkor a csökkenő gázüzletági veszteség - 32,6 milliárd forint volt az utolsó három hónapban szemben a második negyedév 43 milliárdjával - az egyelőre rendületlenül csökkenő olajárak mellett felvillantja a lehetőségét, annak hogy a gázüzletág a nem is olyan távoli jövőben akár nyereségesen is működhetne amennyiben legalább a beígért áremelések megvalósulnak. Ennek fényében már sokkal érthetőbb lehet, hogy miért is olyan nagy az érdeklődés a gázüzletág megvétele iránt akár az eddig egyetlenként nyilvánosságra került Ruhrgas, akár a magyar állam részéről. Mindenesetre a gyorsjelentés semmilyen új információt nem közölt arról, hogy a gázüzletág eladása hogyan áll jelenleg.
Almás Andor

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet