BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akár egymillió elektromos autót is elláthat Európa első lítium-finomítója

Az Egyesült Királyságban épül meg Európa első és legnagyobb lítium-finomító üzeme. A tervek szerint az üzem 80 százalékkal fogja csökkenteni a lítium karbonlábnyomát.

2023. augusztus 8. kedd, 21:31

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentősen megnőtt az elektromos járművek iránti kereslet, és az ércfém iránti kereslet is az egekbe szökött a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos vállalások miatt. 2030-ra ugyanis az újonnan forgalomba állított autók 60 százalékát lítium-ion akkumulátorokkal fog működni. Ennek ellenére az elektromos autók gyártása – egész pontosan annak 89 százaléka – Kelet-Ázsiában történik.

Sean Sargent, a finomítóért felelős Green Lithium vezérigazgatója szerint 2030-ra körülbelül 800 ezer tonna akkumulátorra lesz szükség az élénkülő piac miatt. Az Euronews példaként említi, hogy egy Tesla S-Model 12 kilogramm lítiumot használ.

A finomító várhatóan 2027-től üzemel és évi 50 ezer tonna akkumulátorhoz használt lítiumot állíthat elő – állítja a vállalat.

Hozzáteszi, hogy a teeside-i üzem Nyugat-Ausztráliából importálja a szpodumén nevű ásványt, amiből kivonják a lítiumot és finomítják olyan vegyi anyaggá, melyet akkumulátorokban lehet felhasználni. A cég a finomítás karbonlábnyomát alacsony energiafelhasználású procedúrákkal tervezi csökkenteni, a hagyományos finomítókhoz képest 80 százalékkal.

Magyarország akkumulátorgyár nagyhatalom szeretne lenni
Habár a magyar gazdaságnak nem származik előnye belőle, és a helyi adottságok sem jók hozzá, mégis úgy gondolja a kormány, hogy az ellátási lánc minden elemének működnie kell nálunk - beleértve a lítiumkitermelést is. A törekvések azonban így sem zökkenőmentesek: Fóton például a tervek ellenére nem épül meg a BYD kínai elektromosautó-gyártó akkumulátorgyára, a CATL pedig a vártnál kisebbre tervezi debreceni létesítményét - utóbbi projekt erős tiltakozást váltott ki a helyiekből.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet