BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kell aggódni, jó lesz nyugdíjasnak lenni?

Az önkéntes nyugdíjpénztárakkal kapcsolatban új szabályozási modell bevezetésén gondolkodik az NGM, szóba kerülhet a kedvezményrendszer bővítése is.

2012. január 30. hétfő, 05:00

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Nincsenek veszélyben az önkéntes nyugdíjpénztárak Magyarországon, sőt a társadalombiztosítási (tb) nyugdíjrendszer átalakítása során kiemelt szerepet kaphatnak, így az első (állami) pillérből folyósított nyugellátáshoz kapcsolódóan még emelhetik is a nyugellátás elérhető szintjét − írta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy képviselői kérdésre adott válaszában. A pénztárak jelentős része több mint 16 éve működik, nem az elsorvasztásuk a kormányzat célja, hanem a nyugdíjrendszer átalakítása kapcsán a bennük rejlő további lehetőségek kiaknázása − állapította meg a tárcavezető, aki tovább is ment a témában.

Mivel úgymond \"megérett a működésük arra, hogy ne kelljen a túlszabályozottsággal küzdeniük\", Matolcsy szerint indokolt az adminisztráció egyszerűsítése, a dereguláció, esetlegesen egy új szabályozási modell bevezetése is. Reményei szerint e pénztárak a továbbiakban is átláthatóan, olcsón, a tagok érdekét messzemenően szolgálva működnek, ennek a garanciája a jelenlegi és a tervezett egyszerűsített szabályrendszer, így Matolcsy úgy látja, prioritássá válhat a pénztárakat érintő kedvezményrendszer bővítése, kiterjesztése.

Nem kell aggódni

Nem kell aggódni az állami nyugdíjak értékállóságával kapcsolatban sem − derült ki a miniszter egy másik, szintén képviselői megkeresésre adott reakciójából. Matolcsy szerint ezt biztosítja, hogy a 2012-es költségvetésbe betervezett 4,2 százalékos fogyasztói árnövekedéssel megegyező mértékű nyugdíjemeléssel számoltak. Így \"biztosítjuk a nyugdíjak értékállóságának megőrzését, szemben jó néhány más országgal, ahol a gazdasági helyzetre reagálva nemcsak nem emelik, de nominálisan csökkentik is a nyugdíjakat, vagy csak bizonyos nyugdíjnagyságig biztosítják az inflációval egyező emelést\" − írta a miniszter.

Árindexek (éves változás, százalék)
Fogyasztói Nyugdíjas
2005 3,6 3,9
2006 3,9 5,0
2007 8,0 10,7
2008 6,1 6,9
2009 4,2 4,9
2010 4,9 4,5
2011 3,9 4,4
Forrás: KSH
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet