A korábban megismert nyugdíjreform-elképzelések újabb elemekkel bővültek, amelyekről a miniszterelnök kedd esti televíziós interjújában számolt be. A tervek szerint a nyugdíjak kiszámításakor figyelembe vennék, hogy a jogosult hány gyermeket nevelt fel. A kormányfő megemlítette azt az egyszer már elvetett ötletet is, amely szerint az utódok személyi jövedelemadó-befizetéseinek egy részét beépítenék a nyugdíjas szülő járandóságába. Eddig két verzió látott napvilágot a nyugdíjjal kapcsolatos kormányzati tervek közül. Az egyik német mintára pontrendszer szerint határozná meg a járandóság mértékét, míg a másik modell alapján virtuális egyéni számlát vezetnének be. Értesüléseink szerint a Pénzügyminisztérium (PM) a bevezetés költségeit is figyelembe véve az előbbi mellett tette le a garast, ám a kormányon belül az utóbbi élvez nagyobb támogatottságot.
Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány nem határozott a nyugdíjkorhatár megtartásáról vagy eltörléséről, mivel még nem állnak rendelkezésre a kérdés eldöntéséhez szükséges számítások. A pénzügyminiszter néhány nappal ezelőtt tényként tálalta, hogy marad a mostani 62 éves nyugdíjkorhatár. A kormányfő közölte, hogy a magánnyugdíj-pénztári rendszer kapcsán a kabinetnek az az elsődleges célja, hogy a szociális ellátások terhét megosszák a tb és a magánpénztárak között. A kormány álláspontja szerint ugyanis a törvényi hiányosságok miatt az utóbbiak jelenleg nem veszik ki részüket ezekből a kifizetésekből. A PM ez irányú számításai szerinte legkésőbb május végére elkészülnek.
Információink szerint az államigazgatás nyugdíjügyekkel foglalkozó szervezeteit meglepték a kormányfő által elmondottak. Ezt jelezheti, hogy eddig a pénzügyi tárca részéről csak a pontrendszerről és a virtuális egyéni számláról adtak ki tájékoztatást. Kérdés az is, hogy mivel nyugdíjat csak a nyugdíjalapból lehet kifizetni, milyen technikával folyatják át az szja-bevételek egy részét a költségvetésből a nyugdíjkasszába. Ennek próbája lehet az idén esedékes évközi nyugdíjemelés, aminek egy részét - mintegy 15 milliárd forintot - a büdzsé tavalyi többletbevételeiből egy letéti számlán elkülönített összegből fedeznék, s amely összeget a PM tervei szerint hamarosan átutalják az alap számára. A számításoknak arra is választ kell adniuk, hogy az szja egy részének kiszívása a költségvetésből mennyire gyengítené meg a büdzsé pozícióit.
B. Z.
