Az amerikai pénzintézetek nem vesztesei, hanem nyertesei lennének egy európai bankválságnak - állítja Rick Bove, a Rochdale Securities pénzügyi szolgáltató cég elnökhelyettese. A szakértő ezzel reagált a Fitch szerdai jelentésére, amelyben a hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy komoly csapást mérne az amerikai bankokra, ha az eurózó egy vagy több állama fizetésképtelenné válna, s így nem tudná visszavásárolni kötvényeit. A Fitch szerint ennek az a magyarázata, hogy a tengerentúli pénzintézetek kezében is jelentős európai államkötvény-állomány van.
Ha megdöglik a szomszéd tehene
Bove két érvvel támasztja alá álláspontját. Az egyik szerint az amerikai bankok kevés európai pénzintézeti kötvényt tartanak a kezükben, a másik szerint a bizonytalan helyzetű európai pénzintézetek helyett részben amerikai bankokkal keresnének kapcsolatot az ügyfeleik. Szerinte az európai pénzügyi szektor jövője kétséges lehet, ám az, hogy bajainak a szektor Európán kívüli szereplői a haszonélvezői, az nem.
Az európai kitettséggel összefüggésben a Fifth Third Bancorp példáját hozza fel például. Ez a bank kevesebb mint 500 millió dollár értékű állampapírt tart 78,2 milliárd dolláros hitelportfóliójában. Ugyanakkor részvényeinek ára - akárcsak a többi amerikai pénzintézet papírjaié - minden Európából érkező rossz hírre csökken.
A pánik igazságtalan
A részvények ugyan esnek az európai pánik hatására, de ettől még ez a bank nem európai pénzintézet, hanem amerikai, amelynek hazai piacán kell helyt állnia. Ezért elvárható lenne, hogy piaci értékét amerikai teljesítménye alapján ítéljék meg a befektetők, ami a gazdaság lassulása ellenére sem rossz - véli Bove.
További példaként a PNC Financial pénzintézetet említi. Véleménye szerint nem korrekt, hogy e bank piaci értéke az európai helyzet miatt nyomott, és úgy véli, biztosan hasznot húz majd az öreg kontinens bajaiból.
Ha a Toyota bukik, a GM szárnyal
Bove a befektetőknek küldött e-mailjében az autógyártók helyzetét említette példaként, nevezetesen azt, milyen hatással jár a Toyota idei szenvedése az amerikai autógyártókra. A márciusi japán földrengés miatt ellátási nehézségekkel küszködő japán autógyártók bajából egyértelműen hasznot húznak versenytársaik.
Az európai bankok részben vagyonuk, eszközeik egy részének eladásával javítják tőkemegfelelési mutatójukat - azaz a nevezőt csökkentik a tőketartalék/saját tőke hányadosban -, ami a külföldi, köztük az amerikai bankok malmára hajtja a vizet. Ezek lesznek ugyanis a vevők az ilyen üzletekben. Bove szerint ezért az amerikai bankok befektetőknek egyáltalán nem kell tartaniuk az európai bankválság hatásaitól.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Bemondták a tíz százalékos áremelést - Gazdasági kényszer nyomasztja a burkolókat is

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást
Az egekbe szökhet Orbán vérnyomása, Putyin barátaira vetett ki szankciókat az EU
Recseg Németország: több tízezerrel nőtt a munkanélküliek száma egy hónap alatt
Fény derült rá, ez okozta az egyiptomi tengeralattjáró tragédiáját

Simor András megnevezte, ki lehet örökre hálás az MNB-s ügy miatt

Komoly leállás jön az OTP-nél, érdemes előre gondolkodni
