Az első, az afrikai kontinensen rendezett foci-vb nemcsak a sportrajongók körében okozott lelkesedést, hanem gazdaságilag is sok reményt fűztek hozzá. Egy évvel később a Jóreménység-fokánál is nehezen látják be, hogy a kedvező hatásokat valószínűleg túlbecsülték - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Bár kormányzati tisztviselők szerint Dél-Afrika még hosszú ideig hasznot fog húzni a világbajnokságból, más közgazdaszok tartózkodóbbak. A rendezvény reklámértéke hatalmas volt, de becslések szerint csak 0,2-0,4 százalékkal járult hozzá a 2010-es GDP-hez. Valószínűleg nem véletlenül vonult vissza Dél-Afrika apránként attól, hogy harmadik legnagyobb városát, Durbant propagálja a 2020-as nyári olimpia színhelyeként.
Mint a legtöbb sporteseménynél, itt is az infrastrukturális projektek maradnak hagyatékként az utókor számára, melyekre 3,3 milliárd eurónak megfelelő összeget költöttek. Ebben tíz ultramodern stadion, több új vagy felújított repülőtér, jobb autópályák, a kontinens első gyorsvasútja és új autóbusz-hálózat is benne foglaltatik. Leginkább a stadionok haszna vitatott, egyes szakértők még fel is szólították a kormányt, hogy inkább lakásokat és iskolákat építsenek a szegényeknek vagy teremtsenek munkahelyeket. Az ország lakosainak ma is közel 40 százaléka munkanélküli.
Sőt, félig komolyan az is felmerült, hogy ha már felépítették, inkább bontsák le ezeket a stadionokat, mert a fenntartásuk hosszú éveken keresztül sokkal drágább lenne. Az építményeket most koncertek (mint az U2), vagy például a kormányzó ANC pártnagygyűlése megrendezésére használják, de volt már luxusesküvő, sőt születésnap is bennük.
A futballcsapatoknak túl drága kibérelni egy egész szezonra ezeket a stadionokat, csak egészen alapos megfontolás után veszik néha bérbe egy-egy játékra valamelyiket, ahogy a fokvárosi Ajax is kezdettől fogva cselekszik. Néha rögbi- és krikettmérkőzéseket tartanak, de ezek a csapatok sem maradnak hosszabb távon. Így a stadionokat nem tudják nyereségesen üzemeltetni, például az évi 4,7 millió eurós fenntartási költségű fokvárosi stadion üzemeltetője már hosszú hónapok óta kiszállt, utódját azóta is hiába keresik.
Legolvasottabb

Testkamerát kapnak a bolti dolgozók: ennyire súlyos a helyzet a H&M-ben

Biztonsági kockázatot találhattak a magyar fegyverbizniszben, ez mindent megváltoztathat

Letarolta a vihar az országot, Lázár János szerint kritikus órák jönnek

Így fullad ki a bulinegyed Budapesten

Ötezer autót vonhat ki a forgalomból a NAV kamu-ügyintézők miatt – Ön is belefutott?

Káosz a fővárosban – Budapestet is megbénította a vihar

Durva idők jönnek Ausztriában a mai adatokból kiindulva

Már több mint egymillió négyzetméternyi ingatlant visz a magyar üzemeltető

Jön föl az AI és a kriptó: ezek most a legmenőbb befektetések a magyarok körében
