Miközben a befektetők lerágják a körmüket izgalmukban, hogy milyen gazdasági és pénzpiaci hatása lenne Nagy-Britannia kilépésének az Európai Unióból, az egyik legismertebb pénzügyi guru, a svájci Marc Faber furcsa véleménnyel állt elő - derül ki a CNBC cikkéből. A negatív jóslatai miatt dr. Doom becenévre keresztelt befektető szerint jó lenne a Brexit.

Úgy vagyok vele, hogy szerintem a brit kilépés jót tenne a világgazdaság növekedésének - fogalmazott. Arra ösztönözné a többi uniós tagállamot, hogy ők is lépjenek ki a rosszul szervezett EU-ból. Faber szerint elsősorban az európai törpeállamok, Horvátország, Észtország, Málta stb. járnának sokkal jobban a függetlenséggel, mint az EU-tagsággal.

Ártalmas birodalom

A Mélabú, fellendülés és balsors című kiadványsorozat szerkesztője szerint a briteknek ideális megoldás lenne a Brexit. David Cameron brit miniszterelnök, a maradáspártiak vezére az évszázad hazárdjátékának nevezte a kilépést, amit a befektetési guru nem is vitat. Úgy véli azonban, hogy megérné vállalni ezt a kockázatot.

Az Európai Uniót egy birodalomnak tartja, amely rendkívül bürokratikusan működik. A függetlenség előnyeit szerinte Svájc példája bizonyítja. Az alpesi ország nem tagja az EU-nak és az Európai Gazdasági Térségnek, ehelyett csak az egységes piacon vannak jelen a cégei. Így a két szervezettől függetlenül tud tevékenykedni a szabadpiacon.

(Ellentmond ennek, hogy szakértők szerint a független Nagy-Britannia távolabb kerülne az EU-tól, mint Svájc vagy Norvégia. Inkább Izland vagy Törökország és az unió távolságának megfelelő státusban találná magát - a szerk.)

Csak ki kell várni

Faber azt tanácsolja a befektetőknek, hogy készüljenek fel az esetleges Brexitet követő nagy értékpapír-eladási hullámra, ám hosszabb távon helyreállnak a dolgok.

Az elit egy része azzal riogat, hogy a Brexit miatt a szigetország gazdasága elvesztené exportpiacait. Ez dr. Balsors szerint nem igaz, hiszen az uniós megállapodást, amely jelenleg a szigetországra is vonatkozna, helyettesítheti kétoldalú szerződésekkel.

A svájci üzletember egyébként azt tanácsolja az európai országoknak, hogy fókuszáljanak Ázsiára, főként Kínára és Indiára, amikor új exportpiacokat keresnek. A britek kilépése lendületet adhatna ennek a váltásnak, ami pozitív fejlemény lenne Európa és Nagy-Britannia életében is.