Észak-Írországban tevékenykedő vállalatok szakmai szervezetinek testülete (NIBBWG) felszólította az EU-t és az Egyesült Királyságot, hogy fejezzék be a brexittel kapcsolatos egymásra mutogatást, és mielőbb oldják meg azt a feszültséget, ami Észak-Írország körül kialakult – írja a Guardian. A kiskereskedőket, feldolgozóipari cégeket és agrárgazdálkodókat képviselő szervezetek megállapodást akarnak látni azon a találkozón, amelyen a londoni kormány brexitminisztere David Frost és az Európai Bizottság brexitügyi illetékese, Maros Sefcovic vesz részt a napokban.
A vállalatokat képviselő szakmai szervezetek úgy vélik, hogy ideje tárgyalni azt követően, hogy a felek szembe fordultak egymással, miután Frost egyoldalúan felfüggesztette az úgynevezett északír protokoll betartását. Ez az EU és az Egyesült Királyság 2019 végén kötött megállapodásának kritikus része. Miután Észak-Írország az ír-északír határ szabad átjárhatósága érdekében bent maradt az EU vámuniójában és egységes piacán, miközben Nagy-Britannia önálló vámrezsim alá került, a brit hatóságoknak az EU ügynökeként kellene elvégezniük a vám- és egyéb ellenőrzéseket az Ír-tengert átszelő áruk esetén.
Ez az északír protokoll, ami de facto vámhatárt létesít a két sziget közé. Az északír brit unionista politikusok egy része nyíltan elutasítja ezt, mert attól tart, hogy országa a vámhatár felállása után kisvártatva kilép a brit unióból. A londoni kormány, amely egységes brit piacot akar, ezért halogatja az északír protokoll a bevezetését megelőző türelmi időt. Az Európai Bizottság viszont az egységes piacot védené a vámszabály betartatásával.
Megtalálták Bident
Az erről folyó vitában kialakult patthelyet komoly kárt okoz az északír és a brit üzleti szervezeteknek, és kiélezte protestáns (brit unionista), illetve katolikus írek közti konfliktust. Stefcovic a Telegraphban megjelent cikkben a napokban azzal fenyegetőzött, hogy ha a brit fél nem tartja be a 2019-es brexitmegállapodást, akkor az EU nemzetközi bíróság elé viszi az ügyet.
További fejleménye a felek közti egyre jobban elmérgesedő vitának, hogy egy amerikai politikai bizottság, amelynek tagjai között öt korábbi amerikai nagykövet is van, arra biztatja Joe Biden elnököt, hogy nevezzen ki különleges elnöki megbízottat Észak-Írország ügyében. A megbízott feladata az lenne, hogy közvetítsen a vitázó felek között a nagypénteki egyezmény védelme érdekében. Ez az 1998-ban kötött megállapodás garantálja az ír-északír határ szabad átjárhatóságát, miközben Észak-Írország az Egyesült Királyság része marad. A brexit év eleji de facto megtörténtéig biztosította a békét (ha nem is megbékélést) a protestánsok és a katolikusok között.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Abszurd, ami a kórházakban történik, kitálalt egy gyógyszerész

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Drámai lejtmenet: Magyarország egyedül maradt a V4-ek között

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Már tárgyalnak a kínaiak a németországi autógyárak felvásárlásáról

Döntött az EU: kőkemény tilalmat vezetnek be ezeknél az étrend-kiegészítőknél

Komoly lökést kaphat a Balaton május elsején

Nem csillog olyan fényesen az arany, az olaj ára pedig egyenesen bezuhant

Elképesztő fordulat: Nagy Mártonnak igaza lesz a GDP-vel, már nem kell sokat várni rá
