BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kínai AI lehet a tudósok krémje

A kínai DeepSeek-R1 nevű nagy nyelvi mesterséges intelligencia modell ugyanolyan szinten végez el következtetési feladatokat, mint az OpenAI-o1 modell. Csakhogy előbbi mindenki számára szabadon elérhető.

2025. február 2. vasárnap, 22:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az R1 és o1 modell a gyakorlatban nagyon hasonlítanak egymásra: lépésről lépésre, az emberi gondolkodás analógiái szerint működve generálják a válaszokat. Vagyis jóval hosszabb ideig koncentrálnak egy-egy feladatra és műveletre, mint például a sima ChatGPT-4o modell.

A Nature folyóirat arról ír, hogy a DeepSeek-R1 első tesztjei január 20-án azt mutatták, hogy bizonyos kémiai, matematikai és kódolása feladatokban megegyező színvonalú munkát végez, mint a tavaly szeptemberben megjelent OpenAI-o1 modell.

A kínai mélygondolkodású AI-modell ugyanakkor a szaklap írása szerint egy másik okból is kiemelkedő: a modellt létrehozó startup ugyanis egyfajta 'nyílt súlyú' találmánynak szánta az R1-et, ami azt jelenti, hogy a kutatók annak algoritmusát szabadon tanulmányozhatják és továbbfejleszthetik. Ugyanakkor az MIT licenc alá tartozó modell nem teljesen nyílt forráskódú, mivel annak képzési adataihoz nem lehet hozzáférni.

Ettől függetlenül Mario Krenn, a németországi Erlangenben található Max Planck Intézet mesterséges intelligencia laboratóriumának vezetője szerint így is bőven figyelemre méltó a DeepSeek nyitottsága, mivel az OpenAI modelljei ehhez képest tulajdonképpen egyfajta fekete dobozok.

A DeepSeek csak a kezdet, félelmetes AI-t dobott piacra az Alibaba
A kínai vállalat ígérete szerint a Qwen 2.5-Max felül fogja múlni a mesterséges intelligencia piacát felforgató DeepSeek R1 modelljét.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet