Úgy vélem, abban az esetben, ha az ISD Dunaferr Zrt. mostani tulajdonosai részéről pozitív hozzáállást tapasztalunk, akkor akár már az ősz folyamán meg lehet állapodni a legfontosabb kérdésekben a céggel kapcsolatban - adott optimista választ Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Varju László ellenzéki országgyűlési képviselő írásos kérdésére. A tárcavezető azt is hozzátette azonban, hogy amennyiben a tulajdonosok nem fogadják el az ajánlatot, akkor a magyar kormány feladata az, hogy segítséget nyújtson mindenkinek, akit a cégvezetés döntése miatt most elbocsátanak. Biztosítom az érintetteket és képviselő urat arról, hogy a helyzet mielőbbi megoldása érdekében készek vagyunk minden rendelkezésünkre álló eszközzel segíteni az állás nélkül maradókat - fogalmazott Varga.

Mi változott délelőttről délutánra?

Az ellenzéki honatya arra kért magyarázatot, hogyan változott a magyar kormány álláspontja az ügyben augusztus 19-e, hétfő folyamán, ugyanis délelőtt Varga Dunaújvárosban kormányzati segítséget ígért a Dunaferrtől elküldendő 1500 alkalmazottnak, majd este a tévében már arról beszélt, hogy a kormány még a héten vételi ajánlatot tesz a zrt.-re.

A cég 1500 embert küldene el

A tárcavezető mindebben nem lát ellentmondást. Az ISD Dunaferr menedzsmentje augusztus 12-én jelentette be, hogy meg akar válni 1500, főként irodai munkát végző dolgozójától. A társaság szerint a tulajdonosi döntés hátterében a vállalat tartós veszteségessége áll, amelynek egyik fő oka a versenytársakhoz viszonyítottan alacsony működési hatékonyság. Az elmúlt két évben a Dunaferr kizárólag az anyavállalat finanszírozásának köszönhette fennmaradását, a felhalmozott tartozás mértéke folyamatosan nő a cég vezetése szerint. Majd a vállalatcsoport augusztus 15-én hivatalosan is bejelentette a Fejér megyei kormányhivatal dunaújvárosi munkaügyi kirendeltségén, hogy legnagyobb létszámú tagvállalatánál, a Dunaferr Zrt.-nél 890 főt bocsát el. A további létszámleépítést pedig több lépcsőben hajtja végre az év végéig.

A kialakult, 1500 család megélhetését veszélyeztető helyzetre tekintettel, az augusztus 19-i székesfehérvári kihelyezett kormányülés előtt személyesen kerestem fel a gyárat Dunaújvárosban. Célom az volt, hogy minél előbb tájékozódjam a Dunaferr helyzetéről, a tervezett létszámleépítésről és egyeztetést kezdeményezzek a cég vezetésével a társaságot érintő további kérdésekről. Már ekkor is hangsúlyoztam, hogy a vállalatra szükség van és a kormány minden segítséget megad a cég létszámleépítésében érintett dolgozóinak - hangsúlyozta a miniszter. Egyúttal kijelölte Czomba Sándor államtitkárt a céggel folytatandó tárgyalások vezetésére, továbbá egyeztetéseket folytattak a város önkormányzatával is. Varga utasítást adott arra is, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) mérje fel a Dunaújvárosban, a megyében és a szomszédos megyékben meglévő álláshelyeket, helyben külön ügyfélszolgálati irodát is létrehoznak.

Döntés előtt nem beszélhet

A kormány ülése előtt egy miniszternek nincs lehetősége arra, hogy egy még meg nem született döntésről tájékoztatást adjon - magyarázott tovább Varga. Nemzetgazdasági miniszterként tehát tájékoztattam a kabinetet a kialakult helyzetről, valamint céggel folytatott egyeztetésről. Beszámolóm, valamint az alapján, hogy a Dunaferr 2004-es privatizációját elhibázottnak tartjuk, a kormány már aznap döntött erről a kérdésről. Felhatalmazást kaptam arra, hogy megkezdjem a tárgyalásokat a gazdasági társaság többségi tulajdonosával a cég megvásárlásáról - olvasható a tárcavezető válaszában.