Ferenczi Attila frakcióvezető elmondta: a tervezett 370 millió forintos vagyoni bevételből 110 millió teljesült, a helyi adókból befolyt összeg is 350-400 millió forinttal marad el jelenleg a remélttől.

Nagy Ferenc alpolgármester közölte, a probléma jelentős részét a kötelező bérfejlesztés okozza, amely Békéscsaba kiadásait mintegy 300 millió forinttal emelte meg, miközben a kormány a többletköltség 25 százalékát biztosította az előterjesztés elkészítésének időpontjáig.

Megjegyezte, jövőre ismét nő a minimálbér és a garantált bérminimum, miközben a központi támogatás várhatóan tovább csökken.

Az elmúlt három évben a város 1,2 milliárd forint összegű fejlesztési célú hitel felvételéről döntött, amelyet nem használt fel teljes egészében. A hiteltörlesztés jövőre 77 millió forint lesz, de 2020-ban csaknem 200 millióra nő - hívta fel a figyelmet Miklós Attila.

Békéscsaba idén egymilliárd forint feletti összeget fordít úgynevezett önként vállalat feladatokra, egyebek mellett sport-, kulturális és szociális támogatásokra, ami az előző évinél 200 millió forinttal több.

A képviselők szerint ezt az összeget kell csökkenteni, többek szerint valamennyi kiadásból egyenlő arányban.     Kaposi László (DK) szerint a szociális területen "nem lehet visszalépni", véleménye szerint a más városokhoz képest kiemelten támogatott profi sport és vállalkozói támogatások rendszerét kell átgondolni, valamint meg kell szüntetni a választókerületi célelőirányzatokat.

Szarvas Péter polgármester hangsúlyozta, jövőre körülbelül húsz, többnyire az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forrásaiból, valamint a Modern Városok Programból finanszírozott fejlesztés zajlik majd, így a város "pironkodás nélkül" visszaléphet egyes egyéb, tervezett beruházástól.

A költségvetési koncepcióban olvasható, hogy a parkolási díjtételek jövőre emelkednek, emellett célszerűnek tartják megvizsgálni a lakásállomány egy részének értékesítését is a bevételi oldal emelése érdekében.

A képviselők a januári ülésen tárgyalják ismét a költségvetés úgynevezett első olvasatát. A közgyűlésnek a jogszabályok szerint február 15-ig kell költségvetési rendelettervezetet benyújtania.

Békéscsaba mellett Pécs anyagi helyzete sem rózsás, a kormány 9,5 milliárddal segíti ki a várost.