Tegnap délután, véres harcok árán az északról érkező orosz csapatok bevették az egykori atomerőmű területét, ahol a mai napig dolgoztak emberek a maradék nukleáris hulladék eltakarításán. A csernobili atomerőművet lefedő szarkofág az Ukrajnát és Fehéroroszországot elválasztó határ mentén fekszik, a zóna felügyeletéért is felelős Ukrajna atomenergia-ügynöksége szerint, az egykori erőmű körül mérhető radioaktív sugárzás lényegesen megnőtt. A csatározásokról szóló tegnapi hírekben már jelezték, hogy az esetlegesen becsapódó lövedékek és a gépesített egységek mozgásától önmagában nagy mennyiségben kerülhet sugárzó por a levegőbe.

A Koronavírus vakcináció oldal információi szerint  itt-ott elkezdődött a "jódtabletták" keresése a gyógyszertárakban.

Az oldalt szerkesztő Dobson Szabolcs szakgyógyszerész posztjában nyugalomra int és megjegyzi, hogy valójában nem jódról, hanem egy jodid sóról van szó, ami nagyon nem mindegy.

Hangsúlyozza, hogy

szükség esetén a sugárvédelmi célokból alkalmazott készítményeket állami raktárakból és állami intézkedésre osztják szét.

Hozzáteszi azt is, hogy a 40 év felettieknek nem kell ilyet szedniük csak nagyon magas radioaktív jodid kitettség esetén, mert az ő pajzsmirigyműködésük már más és nem fenyegeti őket a radioaktív jodid felhalmozódása.

 

Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.

 

A nukleáris veszély esetén alkalmazandó jódproflaxisról a katasztrófavédelem honlapján részletes leírás található, ahol szintén hangsúlyozzák, a kálium-jodid tablettát csak központi utasításra és csakis indokolt esetben szabad bevenni. Amennyiben központilag nem kerül elrendelésre a jódprofilaxis, a kálium-jodid tabletták bevétele nem javasolt, mivel indokolatlan esetben a kockázat nagyobb, mint a haszon.

Az alkalmazás az életkortól és az egészségi állapottól is függ, a gyógyszerhez csatolt utasítást be kell tartani!