BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem szabadul a Mol az extraprofitadótól, sőt, szigorít a kormány

A kormány fenntartja és meghosszabbítja az olajipari extraprofitadót – felkerült a parlament honlapjára a Kármán András pénzügyminiszter által jegyzett törvényjavaslat. Bár a jogszabály nem nevesíti a céget, a különadót gyakorlatilag a Mol fizeti.

2026. június 24. szerda, 08:57

Fotó: MTI/MTVA / Szigetváry Zsolt - Kármán András pénzügyminiszter
Budapest, 2026. június 16.Kármán András pénzügyminiszter, mint elõterjesztõ felszólal az egyes pénzügyi szektort érintõ törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvény vitájában az Országgyûlés rendkívüli ülésén 2026. június 16-án.MTI/Szigetváry Zsolt
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kármán András pénzügyminiszter az Országgyűlés elé terjesztette az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvény módosításáról szóló javaslatát.

A törvénytervezet szerint a kormány fenntartja és meghosszabbítja az olajipari extraprofitadót, amely továbbra is a Brent és az Urál típusú kőolaj árkülönbözetéből számított nyereségre vonatkozik.

  • A javaslat szerint a rendszer sávos logikája megmarad, de kiterjesztik az adózást a 2 és 5 amerikai dollár közötti árkülönbözetre is, amelyre 50 százalékos adó vonatkozna, az 5 dollár feletti részre pedig továbbra is 95 százalékos teher érvényes.
  • A módosítás a jelenlegi szabályozás meghosszabbítását is tartalmazza, így a különadó 2027-ig is érvényben maradna, az új szabályokat elsőként a 2026 augusztusi kötelezettségre alkalmaznák.

A jogszabály nem nevesíti a vállalatokat, de a konstrukció továbbra is elsősorban a Molt érinti. A kormány számításai szerint

az intézkedés idén 6,25 milliárd, jövőre 15 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek.

„A nemzetközi energiapolitikai helyzet, az energiaárak tartós ingadozása, valamint az európai és globális gazdasági folyamatok következtében kialakult piaci bizonytalanság indokolttá teszi a kőolajtermék-előállítót terhelő különadó felülvizsgálatát” – olvasható az indoklásban.

Kármán András parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy a jelenlegi, piactorzító hatású különadók rendszere a jövőben átalakulhat. Hozzátette: az azonnali kivezetés nem reális, de cél a fokozatos csökkentés és egy hosszú távon kiegyensúlyozott, átlátható adórendszer kialakítása. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az Orbán-kormány által bevezetett különadót korábban többször bírálta.

Ez is érdekelhet