BUX 138683.35 -0,58 %
OTP 44760 -0,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lehullt a lepel: innen érkezhet olaj Magyarországra

A Barátság kőolajvezetéken érkeznek Kazahsztánból próbaszállítások, a Mol finomítóiban tovább növekedhet a nem-orosz eredetűnek mondott nyersolaj bekeverési aránya.

2025. február 18. kedd, 20:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megállapodás született arról, hogy Magyarország idén teszt jelleggel kazahsztáni olajat vásárol a Barátság kőolajvezetéken keresztül – ez derült ki a kazah energiaügyi minisztérium hétfői közleményéből.

A közlemény szerint a tárgyalások során fokozott figyelem irányult a KazMunayGas és a Mol Csoport közötti olaj- és gázipari együttműködésekre, emellett pedig

felmerültek a kazah kőolaj Magyarországra történő szállításának kérdései a Barátság vezetéken keresztül. Megállapodás született a 2025-ig tartó próbaszállításokról.

A Portfolio a kazah Kursiv Media alapján arról ír, hogy eddig közvetlenül Magyarországra nem történt kazah olaj szállítása. Hazánk nyersolaj igényének 58 százalékát orosz kőolajból fedezi a Barátság vezeték déli ágán keresztül, míg a vezeték északi ágán Kazahsztán szállít nyersolajat Németországba.

A lap azt is kiemelte, hogy a kazah és az orosz nyersolaj ugyanolyan minőségű.

A Kursiv Media közlése szerint február 5-én már tárgyalt a Mol Csoport olajfinomításért felelős képviselője, Szabó Gábriel Kazahsztánban, hogy a kazah olaj szerepe növekedhessen az Európai Unióban, de ekkor még nem nevezték meg a potenciális vásárlót.

A kazah szállítás abban segíthet, hogy a Mol százhalombattai és pozsonyi olajfinomítójában tovább növekedjen a nem-orosz eredetűnek mondott nyersolaj bekeverési aránya.

Emellett a kazah szállítással csökkenhet az a volumen, amelyet a Molnak kell tulajdonjogba átvennie a fehérorosz-ukrán határon, és átszállítania Ukrajnán.

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet