Fővárosi Önkormányzat 2022 augusztusában írt ki tájépítészeti ötletpályázatot a Népliget megújítására, melynek eredményét idén áprilisban hozták nyilvánosságra. A szakmai bizottság által legjobbnak ítélt pályaműveket most a nagyközönség is értékelheti – írja az Építészfórum. 

A Népliget méltó megújítása a Radó Dezső Terv, a Főváros Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervének egyik legfontosabb eleme. 

A tavaly meghirdetett ötletpályázat célja az volt, hogy eldőljön, milyen koncepcióterv alapján valósuljon majd meg a park lépésről lépésre történő rehabilitációja.

A kiíró olyan terveket várt, amelyek tiszteletben tartják a Népliget történeti kert jellegét, ugyanakkor a klímaváltozás kihívásaira is választ adnak, és segítségükkel visszakerülhet a budapestiek mentális térképére a terület.

Nagy adósságot törleszthet végre Budapest vezetése

De miként lehet újra vonzóvá tenni Budapest egyik leghírhedtebb közterületét? Bővebben>>>

A felhívásra összesen 16 pályamű érkezett be, ebből 6-ot díjazott a tájépítész szakemberekből és a Népliget megújításában érdekelt szereplőkből álló zsűri. Első helyezettet nem hirdettek ki, egy második, három megosztott harmadik helyezett lett és két pályamű részesült megvételben. Az eredménytájékoztatón a döntést Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes azzal indokolta, hogy

egy ekkora léptékű projektnél nem lehet kiválasztani „A tökéletes" pályaművet, mindegyik tervnek más és más az erőssége.

A pályázaton második helyezést a 4D Tájépítész Iroda, megosztott harmadik helyezést az OpenSpace Kft., az Újirány Építész Kft. és a Geum Műterem ért el. Megvételben a Garten Stúdió és az Objekt Tájépítész Iroda terve részesült.

A Fővárosi Önkormányzat eredetileg is úgy tervezte, hogy a pályaművekről a fővárosiak, parkhasználók is elmondhatják a véleményüket, ezért az eredményhirdetés után közönségszavazást indított, amit azonban a szabályozás hiányosságai miatt le kellett zárni.

Az egyeztetések után októberben újraindult a közönségszavazás, amelyen november 3-ig adhatják le voksaikat az érdeklődők.

Szavazni egyébként itt lehet, a díjazott pályaműveket pedig ezen az oldalon lehet megnézni.

Annak a pályaműnek az alkotója, amelyik a legtöbb szavazatot kapja, 3 millió forinttal lesz gazdagabb.

A szavazással párhuzamosan a Kőbányai Helytörténeti Gyűjteményben tekinthető meg az ötletpályázat díjazott műveiből rendezett kiállítás.