Cikkünk folyamatosan frissül....

Az elmúlt 24 órában elhunyt betegek mindegyike idős volt és krónikus megbetegedéssel küzdött - mondta a tisztifőorvos. Kórházban jelenleg 825 koronavírusos beteget ápolnak, 63-an vannak lélegeztetőgépen. Az aktív esetek száma szerda reggelre 1598-ra, a gyógyultak száma 295-re nőtt. A kijelölt laborok 0-24 órában dolgoznak, ma már 52702 igazolt labor vizsgálatot végeztek.

A Pesti út idősotthonban 284  főnél igazolták a fertőzést, az elhunytak száma 28.

Országszerte készül egészségügy az ágykapacitás növelésére, a tegnapi jelentések szerint az 50 százalékos ágyfelszabadítás teljeskörűen megtörtént. A tisztifőorvos szerint a jelentésekből kiderül, hogy valójában kevés helyről kellett ténylegesen beteget hazaküldeni, miután az ágyak kihasználtsága 60-70 százalékos volt. Ha mégis sor került rá,  csakis orvosszakmai döntés képezhette a kórházi elbocsátás alapját - fogalmazott Müller Cecília.

Szerinte nem küldhető haza senki, akit valamilyen egészségkárosodás érne emiatt. Ez egy alaptétel - mondta.

A személyes találkozások csökkentése érdekében a háziorvosok továbbra is részben nyújtanak segítséget a rendelőben, a rendelés, rendelkezésre állási idejük másik részében folyamatosan konzultációt biztosítanak - mondta a tisztifőorvos, arra hozva példát, hogy ez módszer nagyon jól működik, hiszen kapott már olyan beszámolót, mely szerint a háziorvos és a szakorvos konzultációja után kapta meg a beteg a legoptimálisabb ellátást, azaz került be a kórházba.

Müller Cecília a krónikus betegeket arra figyelmeztette, most fokozottan ügyeljenek alapbetegségeik karbantartására, a megfelelő gyógyszerek szedésére és a diéta tartására, az allergiások pedig az őket érzékenyen érintő pollenek szórása előtt már két héttel készüljenek fel. A virágzási rendhez útmutatót találnak a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapján.

A gazdaság újraindulása érdekében is szükség van a foglakozási egészségügyi szűrésekre, ezért a foglalkozási egészségügyi orvosok továbbra is tegyenek eleget a feladataiknak, az előzetes orvosi vizsgálatokat minden esetben el kell végezni - hangsúlyozta a tisztifőorvos.

Kérdésekre válaszolva elmondta:

  • a primőrök, zöldségek, gyümölcsök többszöri, folyóvizes mosás után fogyaszthatóak,
  • a vírus bőrön keresztül nem fertőz,
  • a maszkot csak szabályosan érdemes viselni, a száj és az orr eltakarásával, húzkodni, alányúlni nem szabad, és legyen fent folyamatosan
  • a bőrön keresztül a vírus nem tud áthatolni, a rövidebb, nyári ruhák nem jelentenek kockázatot,
  • a gyógyultak számára ha szükséges., a kezelőorvos javasol utókezelést,
  • a kórházi kezelés akár több hét is lehet,
  • ha a gyógyult környezetében fertőzött van, aki szoros kontaktnak minősül, akkor a gyógyult személy számára újra  kötelező a 14 napos karantén, mivel nem tudni, hogy a fertőzés átvészelése mennyire ad védettséget,
  • a Pesti úti otthonban jelenleg is zajlik a közigazgatási eljárás, ennek a végeztével lehet majd megmondani, meddig nem állt rendelkezésre orvos az intézményben.
  • elképzelhető, hogy lesz második hulláma járványnak, ami lehet, hogy enyhébb lesz az elsőnél, azért, mert ha sok ember átesik a fertőzésen, a vírus veszíthet a fertőzőképességéből, vagy szezonálisan fog újra felbukkanni, az influenzához hasonlóan, de jelenleginél kevésbé veszélyes formában és az is lehet, hogy beépül az általános kórokozók közé, mint a már ismert koronavírusok.

Schanda Tamás Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese felvételikről elmondta, a felvételi eljárás szigorú egészségügyi, biztonsági szabályok betartása mellett folytatódik. A napokban egy újabb szakasz kezdődött el: felvi.hu-n elérhető lesz az ügyintézési felület, ahol módosítani lehet adatokat, pótolni elmaradt dokumentumokat. Fontos, hogy mindenki alaposan nézze át a folyamatot - hangsúlyozta Schanda Tamás.

A szakképzésben tanulók szakmai vizsgáiról az ITM  javaslatokat nyújtott be a kormánynak. A javaslat szerint a vizsgáknak az írásbeli része legyen meg most, a gyakorlati vizsgákat lehetőség szerint májusban tartsák meg. Ne legyenek szóbelik, illetve a vizsgákat csak kis létszámban lehet megtartani.

Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 2168 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 12 idős krónikus beteg. Ezzel 225 főre emelkedett az elhunytak száma, 295-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. 825 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 63-an vannak lélegeztetőgépen. A betegek számának növekedése miatt a kórházak országszerte növelik ágykapacitásaikat készülve a tömeges megbetegedések fázisára. A Pesti úti idősotthonban az eddigi adatok szerint 284 gondozott fertőzött és 28 elhunyt.