A globális aranypiac második legnagyobb szereplője volt – a hivatalosan közölt vásárlások alapján – 2024 harmadik negyedévben a Magyar Nemzeti Bank, amely 15,5 millió tonnát vásárolt, a szeptemberben történt ügyletnél csak Lengyelország hozott össze nagyobb vásárlást, Varsó 42 tonnába fektetett be. A harmadik helyen India áll egy 13 tonnás ügylettel. 

Az MNB aranytartaléka ezzel az immár 110 tonnás volumennel történelmi csúcsot ért el. A jegybank hamarosan érkező új elnöke, Varga Mihály tehát jelentős aranytartalékot vehet át. 

A nemesfém tartalék aránya a devizatartalékhoz képest 14 százalékra hízott – jelezte a Népszavának Juhász Kristóf, a befektetési arany értékesítésével foglalkozó Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője.

A nemesfém jegyzése az év elejei szintekhez képest már mintegy 30 százalékos növekedést ért el, de a tőzsdei jegyzés az 1000 és a 2000 dollár közötti távolságot szűk 15 év alatt gyűrte le, ezzel szemben a 2000 és az október végén elért – jelenleg is csúcsnak tekinthető – közel 2800 dolláros szint áthidalásához alig 10 hónap kellett. A Goldman Sachs szerint az árfolyam most 2650 dollár közelében mozog, de az árfolyam a jövő év végére eléri az unciánként 3000 dollárt.

A nemesfémben történő felhalmozást erősítette a Világbank idén tavasszal kiadott ajánlása is.

A jegybanki tartalékokon belül az arany szintjét 20 százalék körül egészséges kialakítani a feltörekvő országokban, de a nyugati országokban is jellemző. A cseh központi bank minden hónapban vásárol 2 tonna aranyat egészen addig, amíg a 20 százalékos határt el nem éri. A Goldman Sachs szerint minden 100 tonna fizikai kereslet legalább 2,4 százalékkal emeli az arany árát.

Donald Trump újraválasztása óta az arany árfolyamában némi korrekció történt.

A választások előtt kialakult 2790 dolláros történelmi rekord óta a jegyzés 2600-2650 dollár közelébe mérséklődött, miután a Trump-adminisztráció a kriptovaluták felé fordult és ez látszik is annak árfolyamán. A Bitcoin piaca éppen 100 000 dolláros szintet próbálja áttörni.

Elmaradt a lélektani határ áttörése, a legfontosabb kriptoeszköz korrigált a 100 ezer dolláros szint megközelítése után, kedden már csak 93-94 ezer dollár között kereskedtek a bitcoinokkal.

Tragédia persze nincs, mindössze annyit történt, hogy 3 nap alatt 6-7 százalékkal korrigált vissza az árfolyam. Ami tulajdonképp törvényszerű volt, hiszen a november 5-i választás óta a bitcoin árfolyama 68 ezer dollárról lőtt ki és emelkedett majdnem százezerig komolyabb lendületvesztés nélkül. A szélesebb értelemben vett kriptopiac kapitalizációja november 5. óta pedig ezer milliárd dollárral emelkedett. Erről itt olvashat többet >>>

Az arany esetében a jegybankok folyamatosan erős keresletet támasztanak, mint ahogy tették azt az elmúlt néhány évben.

Ennek volt a része a jelzett legutóbbi MNB vásárlás is – fejtette ki Juhász Kristóf, aki szerint még komoly árnövekedések jöhetnek a nemesfém területén.

A feltörekvő országok szeretnének a dollár piaci dominanciájáról leválni, attól valamilyen formában elszakadni így nem véletlen, hogy az idei év legnagyobb vásárlói között ott van Törökország, Lengyelország, India vagy éppen Szingapúr és Azerbajdzsán. Az orosz-ukrán háború és az izraeli-palesztin konfliktus rávilágított a pénzügyi bizonytalanságra, az orosz jegybanki tartalékok zárolása pedig arra is, hogy a pénzpiaci befektetéseket egy gombnyomással elvonhatóak.

Itthon a forint árfolyama irányadó. 

Ahogy a magyar deviza euróval szembeni jegyzése elérte a 400-as szintet szinte azonnal megjelentek az aranyvevők – mutatott rá Juhász Kristóf. Míg az elmúlt évben jellemzőbbek voltak az eladások, mára inkább egyensúlyi helyzet alakult ki, de erősebbnek mondható a vásárlói aktivitás.

Most lesz majd csak igazán érdekes, ami az arany árával történik. Ezt már az Economx podcastjában mondta hétfőn Juhász Kristóf, a Conclude Zrt. cégvezetője.
Folyamatos csúcsdöntés, majd erős lefordulás, onnan pedig az elmúlt héten újabb felpattanás - egészen extrém, ami idén az arany piacán történik. A Bázispont megvilágította az árfolyammozgások hátterét és minden mást, ami egy aranybefektetőt érdekelhet. Ezt itt meg is nézheti >>>