Az új rendszerben a vásárlóknak termékkategóriánként 3 euró vámot kell fizetniük – közölte az MTI-vel Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője.
A vámot nem csomagonként, hanem a küldeményben található eltérő vámtarifaszámú termékkategóriák után számítják fel.
Ha valaki például egy pólót, egy telefontokot és egy fülhallgatót rendel egy csomagban, három különböző termékkategória miatt összesen 9 euró vámot kell fizetnie. Amennyiben viszont három azonos típusú póló érkezik ugyanabban a küldeményben, a fizetendő vám 3 euró marad.
A NAV tájékoztatása szerint a díj a webáruházak áraiba épül majd be, így a vásárlók várhatóan a rendelés során találkoznak vele. A szabály kizárólag a 150 eurónál kisebb értékű küldeményekre vonatkozik, az ennél drágább csomagok vámkezelésének rendje nem változik.
Az intézkedés az uniós vámreform része, ezért valamennyi tagállamban egységesen alkalmazzák. A kiscsomagok vámkezelését továbbra is a posta, a futárszolgálat vagy az online platform megbízottja végzi.
A NAV közlése szerint a hatóság folyamatosan egyeztet a piaci szereplőkkel az átállás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében, a részletes tudnivalókat pedig a hivatal honlapján és a NAV Infóvonalán is közzéteszik.
