BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hiány ugyan magasabb lesz, de nem változik a kibocsátási terv

A költségvetés GDP-arányos hiánya 5 százalék lesz 2025-ben, ez azonban nem jelent többlet állampapír-kibocsátást – tudta meg az Economx az ÁKK-tól.

2025. november 14. péntek, 16:35

Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hét egyik legfontosabb híre, hogy módosult az idei államháztartási hiánycél, a GDP 5 százalékára. Ez nem meglepetés, hiszen a gazdaság nem nőtt akkora mértékben, mint azt a kormány tervezte. De nem csak arányváltozásról van szó:

az idei pénzforgalmi deficit 5 055 milliárd forintra nő a tervezett 4 774 milliárdról. 

Ezért kérdeztük meg az Államadósság Kezelő Központot (ÁKK), hogy a költségvetési hiánycél emelése együtt jár-e a finanszírozási terv módosításával.

Az ÁKK a lapunknak küldött válaszában jelezte, a kibocsátó legutóbb nyáron módosította a 2025. évi finanszírozási tervet, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által akkor kiadott, új pénzforgalmi hiányszám indokolt. Az NGM a héten újra módosította a hiányszámot.

A most bejelentett pénzforgalmi hiány finanszírozásához ugyanakkor nem szükséges ismételten módosítani az idei finanszírozási tervet, hiszen a nyári módosítás óta eltelt időben az ÁKK forrásbevonási műveletei sikeresek voltak, melyekkel jelentős likviditási tartalékot halmozott fel, a megemelt finanszírozási igény fedezetéül pedig ezen tartalékok egy része fog szolgálni.


– olvasható az ÁKK válaszlevelében, amelyben hozzátették: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil, a finanszírozás biztosított. A befektetői bizalom erős hazánk iránt. Arról, hogy alakult a finanszírozási terv az év első 9 hónapjában, itt írtunk.

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet