BUX 139789.09 0,12 %
OTP 45780 -0,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oroszországtól félti az OTP-t a jegybank

Több elővigyázatossági intézkedés megtételét javasolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az OTP Banknak a szerdán elküldött vezetői levelében. A jegybank szerint ezzel a bankcsoport további stabil, megbízható és eredményes működésnek nézhet elébe.

2024. május 29. szerda, 20:03

Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az MNB a vezetői levélben több, az OTP bankcsoportjának oroszországi leánybankjának, az OBRU-nak a működésével kapcsolatos elővigyázatossági intézkedés megtételét javasolta.

Mint a jegybank közleményében írja, megítélése alapján az oroszországi fizetési forgalom és tevékenység kapcsán kockázatok merülhetnek fel, mivel a gazdasági szankciók, a terrorizmusfinanszírozási és a pénzmosás-megelőzési tevékenység, továbbá az előírásoknak és a jogszabályoknak való megfelelés területén több ponton is eltér az orosz és az európai álláspont.

A felsorolt kockázatok folyamatosan a nemzetközi hatóságok, így többek között az Európai Központi Bank reflektorfényében állnak, amely a közelmúltban hasonló lépésekre szánta el magát.

A jegybank szerint célszerű lenne a hitelintézet anyabanki compliance területének egy, az OTP Bank felsővezetői döntéshozó testülete által jóváhagyott kritériumrendszert összeállítania is frissítenie annak a vonatkozásában, hogy a bankcsoport által mely nemzetközi átutalások minősülnek elfogadható kockázatúnak.

A jegybank ezen felül további ajánlásokat is megfogalmazott az oroszországi vállalati hitelállomány leépítésére, a lakossági hitelállomány szinten tartására és a betétállomány csökkentésére vonatkozóan.

Leszögezték, hogy az OTP Banknak szükséges lesz benyújtania egy olyan üzleti- és cselekvési tervet, amelyet annak igazgatósága is jóváhagyott, a fentiek teljesítéséről pedig rendszeresen szükségük lesz beszámolni a bankfelügyeletnek.

Orosz hekkertámadás: Szijjártó megkapta a figyelmeztetést
Hiteles az a levél, amelyben a Külgazdasági és Külügyminisztériumot az orosz szolgálatok hekkertámadására figyelmeztette a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat vezetője. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet