BUX 137913.44 -1,13 %
OTP 44230 -1,54 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Varga Mihály a jegybank függetlenségét tiszteletben tartva erősítené az átláthatóságot

A pénzügyminiszter azután posztolt közösségi oldalára, hogy Matolcsy György egy csütörtöki rendezvényen arról beszélt, a kormány irányából támadások érik a jegybankot.

2024. február 29. csütörtök, 19:45

Fotó: MTI / Balogh Zoltán
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány célja, hogy a jegybanki függetlenséget tiszteletben tartva erősítse a Magyar Nemzeti Bank átláthatóságát és biztosítsa az állami hivataloktól is elvárt takarékos működését – tette közzé Facebook-oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter.

Ennek érdekében a Pénzügyminisztérium az Európai Központi Bankkal egyeztetve vizsgálja annak lehetőségét, hogy a jegybank alapvető feladatait nem érintő tevékenységekre kiterjessze a felügyelőbizottság ellenőrzési hatáskörét

 – írta.

A Pénzügyminisztérium a tervezettel kapcsolatban az Európai Központi Bank véleményét is kikérte, amelynek észrevételeit beépítette a javaslatba.

A pénzügyminiszter posztja szerint az EKB által megerősített javaslat az MNB alapvető feladatainak ellátását nem érinti, kizárólag a jegybank egyéb tevékenységeire terjesztené ki a felügyelőbizottság jogkörét.

Ezek közé tartozik a felügyelőbizottság előzetes jóváhagyási jogkörének biztosítása meghatározott értékhatár feletti gazdasági döntések esetén, a tájékoztatási kötelezettség szigorítása, és a beszámolási kötelezettség előírása is.

A tárcavezető azt követően posztolt a közösségi oldalára, hogy Matolcsy György a BÉT Legek csütörtöki díjátadóján rendkívül fontosnak nevezte a jegybank függetlenségét és különösen méltánytalannak nevezte, hogy a kormány irányából éppen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter felől érkeznek a támadások, aki korábban a jegybank alelnöke volt.

Varga Mihály rejtélyes válasza: „mindent a maga idejében”
A pénzügyminiszter arra mondta ezt, hogy a miniszterelnök felkérte-e már - akár informálisan - az MNB elnökének.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet