BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egész Európa elaludt az MVM-vezér szerint

Mátrai Károly arról is beszélt, hogy 2035-re a régió meghatározó energetikai vállalatává válna az MVM-csoport.

2024. január 24. szerda, 12:53

Fotó: MTI / Róka László
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MVM-csoport az elfogadott új stratégiájával azt kívánja elérni, hogy 2035-re a régió meghatározó energetikai vállalata legyen – mondta az Indexnek adott interjújában Mátrai Károly, az MVM vezérigazgatója.

A stratégia négy pillérre épül, ezek közül az első a zöld átálláshoz kapcsolódik. Ennek kapcsán olyan olyan beruházásokat terveznek megvalósítani az elkövetkező 10-12 évben, amelyek energetikai oldalról támogatják a magyar karbonsemlegességet.

A második pillér a portfólió diverzifikálása, ennek keretében az olyan szabályozott üzletágak mellett, mint az átvitel-rendszerirányítás, az elosztóhálózat-üzemeltetés vagy a földgáztárolás, szeretnének olyan erős piaci termékportfóliót építeni, amivel egy egészséges egyensúly jöhet létre. Ez egyes üzletágak kiszervezését is jelentheti adott esetben.

A harmadik pillérrel az a stratégiai cél, hogy egy ügyfélorientált és adaptív szervezetté váljanak, a negyedik pedig a pénzügyi kiválóságról szól.

Az MVM vezérigazgatója a gáztárolók töltöttségéről úgy fogalmazott, hogy jól állnak, az uniós elvárások szerint novemberre kellett volna elérni a 90 százalékot, ez azonban már a nyáron teljesült, végül 98 százalék felett tetőztek. A fűtési szezon felénél is még mindig a magas ellátásbiztonsági szintet garantáló 80-85 százalékos sávon belül vannak.

A nemzetközi terjeszkedési terveik kapcsán között sorolta fel a további régiós fókuszpontként Szerbiát, Romániát és a Balkánt emelte ki régiós fókuszpontként Mátrai Mihály, de azt is elképzelhetőnek nevezte, hogy LNG-kapacitást kötnek majd le Németországban vagy Lengyelországban.

Arról is szót ejtett, hogy Paks I. esetében mind a négy blokknál elindították az üzemidő-hosszabbítási projektet, ami azt jelenti, hogy 2037-ig felújítják a blokkokat és a kapcsolódó energetikai rendszereket. A csaknem 15 éves beruházási ciklus végén pedig az atomerőművi főberendezéseket megtartva, üzembiztosan és költséghatékonyan tudják a Paksi Atomerőművet üzemeltetni 2057-ig.

Egész Európa elaludt, említhetem akár a németeket vagy a lengyeleket is, akiknél az elavult erőművi infrastruktúra gondot okoz

 – mondta Mátrai Károly, aki szerint a kontinensen az elmúlt 20-30 évben nem voltak jelentős erőművi beruházások.

Az MVM-vezér szerint a következő 10-15 év garantáltan az energetikai boom jegyében telik majd, már most is ömlik a pénz a tiszta technológiákba. Mindeközben pedig a régi, korszerűtlen, a környezetet terhelő erőműveket mindenütt be kell zárni, hogy az újak már modern technológiával, karbonsemlegesen szolgálják ki az európai polgárokat a következő 20-30, vagy akár 40-50 évben.

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet