BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akár 70-80 százalékos áremelkedés is jöhet a kutakon - állítja a Mol elnök-vezérigazgatója

A Mol elnök-vezérigazgatója hatalmas tévedésnek tartja, ha egy kormány azt gondolja, hogy a piac minden lépését képes szabályozni.

2024. január 2. kedd, 10:26

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 41 forintos áremelkedés nem kevés, azonban sokat segít a jelenlegi helyzeten, hogy az üzemanyagok ára az év végén jelentősen csökkent – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az Indexnek.

A jövedékiadó-emelésről azt mondta, hogy Magyarország hosszú ideig elmulasztotta érvényesíteni az uniós elvárásokat, azonban azt kiemelte, hogy ez a pluszbevétel nem az unió költségvetését gyarapítja, hanem a magyar államét.

Elmondása szerint egyszerű üzleti döntés volt az, hogy két részletben vezetik be a drágulást, amivel a fuvarozók is jól járnak.

Az idei üzemanyag-árakkal kapcsolatban arról beszélt, hogy jelentős árcsökkenés valószínűleg nem várható, mivel egyszerűen túl sok a konfliktus jelenleg a világban. Egy újabb közel-keleti front megnyitása akár 15 százalékos áremelést is eredményezhet a hazai piacon, de ennél sokkal nagyobb árrobbanás is lehet.

Ha újabb front nyílik a térségben, és a globális olaj- és gázkereskedelem Széll Kálmán terét, a Hormuzi-szorost lezárják, ahol a teljes kőolajpiac 20 százaléka halad át, akkor akár 70-80 százalékos áremelkedéssel is lehet számolni. Az ökölszabály szerint 1 százalékos termeléskiesés a világpiacon rövid távon 10 százalékos áremelkedést indukálhat

– mondta Hernádi.

Igyekezett eloszlatni azt a népszerű közhiedelmet, hogy az energiavállalatoknak kedveznek a nemzetközi konfliktusok, meglátása szerint egy ilyen inkább rettentően összezavarja a piacokat. Ezen a piacon pedig alapszabály, hogy hosszú távon az egyensúlyi helyzet a legkedvezőbb minden résztvevő számára.

Az ársapkáról Hernádi úgy fogalmazott, hogy azt hitték, hogy a szocializmus végével többé nem nyúlnak bele ennyire drasztikusan a piaci folyamatokba és nem kell már olyan ellátási nehézségekkel szembenézni, mint a taxisblokád idejében.

Továbbra is hatalmas tévedésnek tartom, ha egy kormány azt gondolja, hogy a piac minden lépését képes szabályozni

– mondta a Mol vezére, aki szerint Magyarországon 2020-ig, a Covid-járvány betöréséig kiszámítható gazdaságpolitika volt, ezt az időszakot kellene visszahozni.

Hernádi szerint semmilyen piaci racionalitás mentén nem lehet amellett érvelni, hogy az orosz kitettséget radikálisan csökkentsük és egy másikra cseréljük. Példaként arról beszélt, hogy délről növelték a kőolajbeszerzést, azonban komoly nehezítés ennek kapcsán, hogy a horvátok kihasználják a monopolhelyzetüket, az általuk meghatározott szállítási költség még mindig a négyszerese a méltányos piaci árnak.

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet