BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Itt a bejelentés: kétszer kapunk szívrohamot a kutaknál januárban

A Mol tett egy váratlan bejelentést a januári jövedéki adóemelés kapcsán: két részletben jön a sokk.

2023. december 29. péntek, 09:26

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

„Úgy döntöttünk, hogy a fogyasztók érdekeit figyelembe véve két részletben érvényesítjük a kötelező jövedékiadó-emelést: az első emelésre január elsején, a másodikra pedig nagyjából január 15-én lehet számítani, először 20, majd 21 forinttal” – nyilatkozta az Indexnek Orosz András, a Mol magyarországi kiskereskedelmi igazgatója.

Még júliusban derült ki, hogy Pénzügyminisztérium az uniós kötelezettségszegési eljárás elkerülése érdekében január elsejétől megemeli a jövedéki adót. Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója később számszerűsítette a drágulás mértékét, eszerint 41 forintos drágulás jöhet a kutaknál.

Orosz András arról is beszélt az interjúban, hogy amennyiben a következő hetekben a makrogazdasági körülmények egyéb árváltozást hoznak a nagykereskedelemben, azt a kiskereskedelmi piac is követni fogja, így a fogyasztókat egyszerre nem terheli majd ez a plusz adóteher.

Idén szeptemberben több mint 100 forinttal többet kellett fizetni a kutakon az üzemanyagokért, amennyiben a tavalyi év azonos időszakát vizsgáljuk, úgy 130–160 forinttal olcsóbb most a kiskereskedelmi ár. Az árakban lehetett volna érvényesíteni a mostani adóemelést, de a lépés mögött más üzleti racionalitás van: a Mol-csoport a kiskereskedelmi területen is a hosszú távú stratégiát követi.

A 41 forintos áremelést könnyedén érvényesíteni lehetne az árakban, a fogyasztás nem esett volna vissza. A Mol-csoport azonban a mostani döntésétől azt reméli, hogy ezzel komoly segítséget tudnak nyújtani a családoknak, a vásárlóiknak, ezért döntöttek a hosszú távú stratégia mellett.

A kiskutak is követik a Mol példáját
Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke arról beszélt az ATV Híradónak, hogy a családi benzinkutak is két lépcsőben emelik januárban a jövedéki adót. Egry hangsúlyozta, hogy azért döntöttek így, hogy megtartsák a vevőiket és véleménye szerint a többi társaság is ugyanígy tesz majd.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet