BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélyben a betegellátás: brutálisan emelkedik a kórházak adóssága

A Magyar Államkincstár adatai szerint szeptember végén 38,4 milliárd forint kifizetetlen számla halmozódott fel a fekvő- és járóbetegellátásban. Az Orvostechnikai Szövetség szerint az adósság havi átlagos növekedése a tavalyinál 60 százalékkal magasabb. A kormánytól azonnali adósságrendezést kérnek.

2022. október 25. kedd, 14:15

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kifizetési stop és a kórházi adósságok tavalyi évet meghaladó mértékű növekedése már most is a betegellátást veszélyezteti - írta az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) az MTI OS-nek küldött közleményében.

Mint írják: az OSZ tagvállalataitól származó információk szerint, az egészségügyi intézmények jelentős része a kormányzati „kifizetési stop” miatt teljesen leállította az orvostechnikai és informatikai beszállítók felé fennálló kötelezettségei kifizetését.

A Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint a kórházak lejárt adósságának idei évi átlagos havi növekedése a tavalyinál 60 százalékkal magasabb, összege szeptember végén, az egyetemek nélkül: 38,4 milliárd forint volt. Utóbbiak kikerültek a modellváltás miatt az államkincstár felé történő jelentési kötelezettségből (a szerk.).

A napokban írtunk arról, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója szerint szeptember végén már 46,2 milliárd forintra nőtt a járó-és fekvőbetegellátást végző intézmények tartozása. Az államkincstár adatai szerint egy hónap alatt majdnem hárommilliárddal nőtt a kifizetetlen számlák összege.

Példaként említi az OSZ, hogy tavaly év végén az adósságrendezés előtti kórházi adósság összege egyetemek nélkül 30,2 milliárd forint volt.

Az OSZ azt írta: nyilvános információkból az is tudható, hogy az energiaárak drasztikus emelkedésének negatív hatása csak ezt követően fog megjelenni az intézmények gazdálkodásában.

Ezért azt kérik a kormánytól, hogy a betegellátás stabilitásának megőrzése érdekében mihamarabb tűzzék napirendre az egészségügyi intézmények lejárt adósságainak rendezését, és ehhez biztosítsák a szükséges forrásokat.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet