BUX 139853.30 0,16 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb betegség miatt aggódnak a kutatók

A koronanavírusjárvány alatt visszaesett a mammográfiás vizsgálatok száma, volt olyan időszak, amikor 70 százalékkal kevesebben mentek mellrákszűrére, mint korábban. Az időben felismert mellrák jól kezelhető, a tanulmány készítői szerint a célpopulációt motiválni kell a szűrővizsgálatok pótlására.

2022. augusztus 29. hétfő, 15:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rossz hatással volt a koronavírus-járvány a mellrákszűrésekre is. Magyar kutatók tanulmányából kiderül, hogy 2020 tavaszán, a járvány kitörésekor 68 százalékkal csökkent a mammográfiás vizsgálatok száma a korábban megszokotthoz képest, júliustól szeptemberig, a lazítás idején visszaállt a normális szintre, 2020 őszétől 2021 tavaszáig tartó időszakban, a második és harmadik járvány hullámban 20-35 százalékkal maradt el a korábbitól.

Az első nagy zárás idején, 2020 áprilisában és májusában szinte nullára csökkent az egészségügyben a vizsgálatok száma a 45-65 éves nők körében. Nyáron ebben a korcsoportban is javult a helyzet, de ősztől majdnem egy éven keresztül a szokásosnál kevesebb vizsgálatot végeztek - írja a 444.hu.

Kampányra van szükség

Pedig az országos szűrést csak két időszakban, 2020. március 15-étől június 1-jéig, majd 2021. április 9-étől 29-éig állították le teljesen. Valószínűleg sokan akkor sem mertek a rendelőkbe menni, amikor lehetett volna. Némi csúszással a mellrákdiagnózisok és - műtétek száma is visszaesett - írják.

A kutatás kitért arra is, hogy a postai értesítőket leszámítva elmaradtak azok az intézkedések, amelyek népszerűbbé tehették volna a szűréseket. A szerzők szerint a célpopulációt arra kell motiválni, hogy mihamarabb vegyenek részt emlőszűréseken.

Az első járványhullámban 20-30 százalékkal, a másodikban és harmadikban 12-25 százalékkal maradt ez el a szokásos szinttől.

Egyedül 2020 utolsó negyedéve volt kivétel. Más országokban is hasonló problémákkal küzdenek. Hollandiában a vastagbélrákszűrés célcsoportjának negyede nem kapott meghívót a járvány alatt, és mellrákszűrésre is jóval kevesebben mentek. Németországban nagyjából minden tizedik ember elhalasztott valamilyen szűrővizsgálatot.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet