BUX 139460.27 0,11 %
OTP 45460 0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többmilliós kárt okoztak a sasmérgezők

Augusztus 17-én Békés-megyében, lakossági bejelentés alapján értesült a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata ragadozómadarak pusztulásáról.

2019. szeptember 18. szerda, 09:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A helyszínre érkező természetvédelmi őr két kifejlett parlagi sas teteme mellett megtalálta a nemrég kirepült két fiókát is, így a teljes parlagisas-család áldozatul esett. Mivel a fokozottan védett parlagi sas természetvédelmi értéke egyedenként egy millió forint, a keletkezett kár értéke 4 millió forint - adta hírül a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Az egyik szülőről egyedi ornitológiai gyűrűje alapján kiderült, hogy onnan 150 kilométerre, még fiókaként gyűrűzték meg Heves megyében 2016-ban az MME munkatársai. Ilyen pusztulást csak mérgezés tud okozni, így a tetthely és a közeli területek átvizsgálását már a rendőrség és az MME Méreg- és tetemkereső kutyás egysége végezte.

Több, a mérgezéshez kipreparált galamb csalétket és a mérgezés miatt elpusztult szarkát is találtak a közelben. Mivel a csalétkeket a sasfészek közvetlen közelében helyezték ki ezért az sem kizárható, hogy az elkövetők szándékosan a sascsaládot vették célba. A tetemeket vizsgálatra a Nébih laboratóriumába szállították és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság feljelentése alapján a rendőrség nyomozást indított az ügyben.

Sok sasmérgezés történt az elmúlt 15 évben Magyarországon, ugyanakkor egy teljes sas család lemérgezésére 2006 óta nem volt példa.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet