BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A dohányosoknak üzent a kormány

Magyarországon a családok és a gyermekek egészségének védelme kiemelten fontos, ezért kap nagy hangsúlyt a dohányzás visszaszorítása is - mondta húzta Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára.

2019. május 31. péntek, 17:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szavai szerint a 2010 óta hozott intézkedések eredményeként 2017-re félmillióval szorult vissza a dohányosok száma, csak minden negyedik ember gyújt rá. Ehhez hozzájárult a nemdohányzók védelméről szóló törvény megalkotása, a dohányboltok számának csökkenése, valamint a dohánytermékek adótartalmának növelése - közölte az államtitkár. Úgy látja, hogy 95 százalékban teljesül az az elvárás Magyarországon, hogy a munkahelyeken és a közösségi tereken nem terhelik a dohányosok a nemdohányzókat.

A népegészségügyi feladatok ellátására kiírt, Három generációval az egészségért elnevezésű pályázat összege 5,4 milliárd forint; 81 háziorvosi praxisközösség nyert. A pályázat égisze alatt a nyár folyamán induló munka célja a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése, az egészségtudatosság erősítése, az onkológiai szűréseken való részvétel növelése és a gyermekek egészséges életre nevelése.

A dohányzás világszerte problémát okoz, 8 millió feletti a dohányzáshoz köthető halálozások száma évente, ebből 1 millió eset passzív dohányost érint. A WHO az idén nagy hangsúlyt fektet a tüdő védelmére - mondta Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője  a dohányzásmentes világnap alkalmából tartott rendezvényen az MTI beszámolója szerint.

Százból mindössze három embernek sikerül önállóan leszoknia a dohányzásról, orvosi segítséggel pedig 25 százalékos ez az eredmény. Ezért a rászokást kell megelőzni - véli Vajer Péter, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ Alap- és Lakóhelyközeli Ellátások Igazgatóságának megbízott vezetője.

Andréka Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet megbízott főigazgatója szerint a dohányzás számos fontos szervet károsíthat, és Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedésből következő halálozás egyharmadáért a dohányzás tehető felelőssé.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet