BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hová lett a közpénz? A kormánypártot nem érdekli

A parlament illetékes bizottsága nem ellenőrzi a letelepedési államkötvények értékesítő cégeket annak ellenére, hogy felmerült velük kapcsolatban a korrupció gyanúja. A többségükben offshore bejegyzésű vállalatok nagy pénzt zsebelnek be.

2016. május 24. kedd, 10:10

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A parlament gazdasági bizottsága sem a letelepedési kötvényeket értékesítő közvetítő vállalkozásoktól, sem az Államadósság-kezelő Központtól nem kért kimutatást az elmúlt három évben az előbbiek működéséről - tudta meg a Magyar Nemzet. A lap azt kérdezte, hogy a cégek hány kötvényt adtak el és milyen állampolgárságú külföldi ügyfeleik voltak.

Ellenzéki parlamenti képviselők március végén kísérletet tettek arra, hogy albizottságot  hozzanak létre a kötvényüzlet kivizsgálására, de a fideszes többség távolmaradása miatt ez nem jött össze. A kormánypárt szerint az albizottság felállítása nevetséges kezdeményezés.

Jelenleg hat vállalat értékesíti ezeket az államkötvényeket, amelyeket egy kivétellel offshore helyszíneken jegyeztek be. A letelepedési államkötvények vásárlói 300 ezer eurós (93 millió forint) befektetés esetén állampolgárságot kapnak, ami szabad mozgást biztosít nekik a schengeni övezeten belül.

A cégek az elmúlt években összesen 80-90 milliárd forint bevételre tehettek szert a nagyvonalú közvetítői díjakból és az állampapírok kamatából. Ugyanis ez esetben az állampapírok kamata nem a befektetőt, hanem a közvetítő céget illeti. Ez a kamat mindenképpen közpénz - emlékeztet a Magyar Nemzet.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet