BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége lehet a rezsicsökkentésnek, drágulhat az áram és a gáz

Kész engedni Brüsszelnek, így feladná a rezsicsökkentést az Orbán-kormány – nem egyszerűen a rezsicsökkentés leállításáról van szó, gáz- és áramár-emelés is jöhet.

2015. június 15. hétfő, 10:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Levelet írt Trócsányi László igazságügyi miniszter az uniós energetikai biztosnak, Miguel Arias Canete-nek, amelyben jelezte, Magyarország több ponton is hajlandó engedni az uniónak rezsiügyben - idézte az Index a hvg.hu cikkét. Az EU már többször kifogásolta a magyar intézkedéseket és kötelezettségszegési eljárás is indult, a miniszter által még májusban jegyzett levél ennek az egyeztetésnek lehet a része.

Az uniónak elsősorban nem a hatósági árral van problémája, hanem többek között a hálózati tarifarendszerrel, mert úgy véli, hogy az uniós szabályokkal ellentétben egyes fogyasztói csoportokat előnyben részesít másokkal szemben. Kifogásolják ezen kívül azt is, hogy a magyar jog túlságosan leszűkíti azoknak a költségeknek a körét, amelyeket a hálózatok tulajdonosai átháríthatnak a felhasználókra, például azt az illetéket, amelyet a hálózatok hossza után kell fizetniük.

Brüsszel azzal sem ért egyet, hogy Magyarországon a miniszter határozza meg a rendszerhasználati díjak számításának módját, ez ugyanis alááshatja az energiahatóság függetlenségét. A bizottság szerint az sincs rendben, hogy a hatóság olyan rendeleteket adhat ki, amelyeket csak az alkotmánybíróság előtt lehet megtámadni.

Noha arra nem kell számítani, hogy ha Magyarország valóban visszavonulót fúj ezekben a kérdésekben, a lakossági energia ára automatikusan 20-30 százalékkal megugrik, de a lépéseknek lehetnek a végfelhasználói árat is növelő hatásai. Ez pedig tulajdonképpen az utóbbi évek legnépszerűbb politikai termékének, a rezsicsökkentésnek a végét jelentené.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet