BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ezért lett rossz a magyar adat - megjöttek a részletek

A meglepően gyenge adatban az energiaszektor, az elektronikai ipar és az élelmiszeripar - utóbbi vélhetően az orosz embargó áttételes hatásaival összefüggésben - rossz teljesítménye játszotta a főszerepet, az autóipar teljesítménye lassult.

2014. december 12. péntek, 09:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

2014 októberében az ipari termelés volumene 1,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. Havi összevetésben - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva - 2,6 százalékos csökkenés történt a KSH részletes adatai szerint. A termelés az év első tíz hónapjában 7,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2014 októberében a feldolgozóipar termelése 2,4, a csekély súlyú bányászaté 11,8 százalékkal emelkedett 2013 azonos hónapjához viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-,gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 7,7 százalékkal visszaesett.

Októberben a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban növekedett a termelés, a többiben 0,2 és 1,8 százalék között csökkent a volumen az előző év azonos hónapjához képest.

Lassult a növekedés üteme a legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó járműgyártásban: a termelés volumene - az előző havi két számjegyű bővülés után - októberben 5,1 százalékkal emelkedett. A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből mintegy 12 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása gyakorlatilag az előző év októberének szintjén maradt. Az iparág két domináns szakágazatából a kisebbik, híradás-technikai berendezés gyártása jelentősen visszaesett  (17,1 százalék), míg a nagyobbik, elektronikus fogyasztási cikkek gyártása bővült (15,6 százalék). A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés közel 12 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,2 százalékkal mérséklődött, elsősorban az összes értékesítés mintegy 40 százalékát adó külpiaci eladások csökkenése miatt.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet