BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Odacsapnának Matolcsyék

Huszonnégy civil szervezettel egyeztetett a MNB. A jogosulatlan pénzügyi tevékenységet végzők erőteljesebb büntetőjogi felelősségre vonása érdekében jegybank megfontolja, hogy kezdeményezi a Btk. szigorítását.

2014. szeptember 3. szerda, 15:05

Fotó: Napi Gazdaság / Földi D. Attila
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2014 májusában életre hívott Pénzügyi fogyasztóvédelmi civil fórum második egyeztetése tegnap volt az MNB kezdeményezésére. A meghívottak között volt minden, a jegybank által ismert civil intézmény, amelynek tevékenysége a pénzügyi fogyasztóvédelemhez kötődik, így 24 nonprofit szervezet 29 résztvevője képviseltette magát - adta hírül a jegybank.

A civil szférával való stratégiai együttműködés pontjait feltérképezve az MNB bemutatta a Pénzügyi Békéltető Testület és a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központ működését. A Civil fórum tapasztalatai alapján - a fogyasztói tájékoztatás kiterjesztése érdekében - a jegybank további egyeztetéseket tervez a civil szervezetekkel egy közös, az együttműködést és információáramlást segítő hálózat kiépítéséről. A tájékoztatási rendszer létrejöttével a fogyasztók több oldalról értesülhetnek lehetőségeikről, jogaikról, s a pénzügyi fogyasztóvédelmet érintő aktuális, fontos információkról.

A formálódó országos fogyasztóvédelmi civil háló céljai között szerepel a megelőzésre törekvés és a közös, teljes körű fogyasztói tájékoztatás. Az ennek kapcsán meghirdetett Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Civil Háló pályázat (Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Civil Hálót épít ki a jegybank) eredményeiről az MNB igazgatóságának döntését követően ad majd tájékoztatást az MNB.

A fórum résztvevői a Fortress-ügy kapcsán áttekintették a jogosulatlan szolgáltatókkal kapcsolatos jegybanki intézkedéseket és feladatokat is. A hasonló esetek jövőbeni elkerülése érdekében az MNB megfontolja, hogy a Büntető törvénykönyvre (Btk.) vonatkozó jogszabály-módosítási kezdeményezéssel éljen a jogalkotó felé.

Ennek célja, hogy a jogosulatlan pénzügyi tevékenység végzője cselekményével arányosan, a jelenleginél szigorúbb büntetőjogi következményekkel szembesüljön, különösen, ha az MNB tiltó döntése ellenére is folytatja jogszabálysértő tevékenységét. Ennek révén a pénz- és tőkepiacok jogszerű szereplői és az ügyfelek a büntetőjog oldaláról is fokozottabb védelemben részesülhetnek.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet