BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Prága segítene Magyarországnak

Bohuslav Sobotka cseh kormányfő összehívta jövő keddre a nemzetbiztonsági tanács ülését azzal a moszkvai figyelmeztetéssel összefüggésben, hogy június 1-jétől csökkenhetnek az Európába irányuló gázszállítások is amiatt, hogy Ukrajna nem fizette ki Oroszországnak a gázadósságát.

2014. május 16. péntek, 09:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sobotka csütörtökön közölte, hogy Csehország felkészült az esetleges gázkorlátozásokra, és meg akarja vizsgálni, hogy képes-e segíteni ilyen helyzetben a térségbeli országoknak.

\"Képesnek kell lennünk arra, hogy maximálisan szolidárisak legyünk más, térségbeli országokkal, kiváltképpen Szlovákiával és Magyarországgal. Ezek az országok erősen függnek az Ukrajnán át érkező gázszállításoktól\" - mondta Sobotka, akit a CTK hírügynökség idézett.

Sobotka szerint Csehország részben annak köszönhetően felkészült az Ukrajnán át érkező földgázszállítások esetleges leállítására, hogy elegendő mértékben diverzifikálta a gáztranzitot, másrészt pedig vannak saját gázkészletei.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön bejelentette, hogy június 1-jétől Oroszország csak annyi földgázt szállít Ukrajnának, amennyit a szomszédos ország előre kifizet.

Robert Fico szlovák kormányfő csütörtökön Pozsonyban ezzel összefüggésben elmondta: Putyin több európai országot, köztük Szlovákiát is tájékoztatta arról, hogy ha Ukrajna nem fog fizetni az orosz gázért, június elsejétől \"nem lesz\" orosz gázszállítás az európai térségbe sem.

A CTK felhívja a figyelmet arra, hogy Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa jövő hétfőn Berlinben tárgyal Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszterrel a gázszállításokkal kapcsolatos problémákról.

A német RWE energiaszolgáltató konszern, amely ellátja földgázzal a cseh fogyasztók nagy részét, közölte: nem tud róla, hogy csökkenni fognak a Csehországba irányuló gázszállítások. Martin Chalupsky, az RWE szóvivője szerint az európai piacon jelen pillanatban elegendő gáz van, a vállalat tárolókapacitásai félig vannak, és a cég mindent megtesz annak érdekében, hogy felkészüljön az esetleges korlátozásokra.

Inforádió
Inforádió

Ez is érdekelhet