BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól megy az önkéntes pénztáraknak

Kiváló évet zártak a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak - mondta Lehoczky László, a szervezet elnöke. A vagyon ugyanis fejenként 100 ezer forinttal, 12 százalékkal nőtt, az átlagos éves hozam pedig meghaladta a 8 százalékot.

2014. február 12. szerda, 10:37

Fotó: Dömötör Csaba / Kummer János
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly az éves hozamadatok széles skálán mozogtak, 1,54 és 16,39 százalék között mozogtak. Ezzel a pénztárak tízéves nettó hozamrátája megközelítette a 7,7 százalékot, miközben a tízéves átlagos infláció 4,87 százalék volt, azaz évi mintegy 2,8 százalékos reálhozamot termeltek.

Az önkéntes nyugdípénztárak működési vesztesége 2013-ben érdemben mérséklődött, sőt az utolsó negyedévben 3 milliós pluszba fordult a mérleg.

Az egészségpénztárak 1,03 millió fős létszáma stagnál, mivel a cafeteria elszívó hatása továbbra is tart - állapította meg az elnök. Emiatt a munkáltatói összbefizetés csökkent, miközben az egyéni kissé nőtt. Az egészségpénztáraknál továbbra is jellemző, hogy amit az év folyamán befizetnek, azt el is költik a tagok. Az életmódjavító szolgáltatásokra továbbra sincs igény. A hozamok csökkenésével felértékelődhet annak jelentősége, hogy a pénz kétéves lekötése után pótlólagos adókedvezmény jár.

Egyelőre nem csökken tovább a magánnyugdíjpénztárak vonzereje, hiába szűnnek meg pénztárak: jelenleg 62 ezer tagjuk van, az összvagyonuk pedig 193 milliárd forint.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet