BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Így használta a bankkártyáit a magyar polgár

Az első félévben többször vásároltunk bankkártyával, de az átlagos költés csökkent.

2013. október 1. kedd, 15:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év első felében nem láthatóak a korábbi trendektől jelentősen eltérő folyamatok a hazai pénzforgalomban az MNB friss jelentése szerint. A jegybanki adatok alapján a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal lebonyolított vásárlások száma 2013. első felében 146 millió darab, értékük pedig 1 063 milliárd forint volt - előbbi év/év alapon 14, utóbbi 12 százalékkal nőtt. Ez a növekedés beleillik az elmúlt években megfigyelhető tendenciákba, attól nem tér el jelentősen - hívja fel a figyelmet a jegybank. A vásárlások átlagértéke az előző évhez képest 160 forinttal, 7299 forintra csökkent.

A forint átutalások száma 2013. első félévében 104 millió darab, értékük pedig 238 466 milliárd forint volt, ami rendre 3,3 és 0,9 százalékos növekedést jelent. A közüzemi és egyéb számlafizetéseknél alkalmazható elektronikus fizetési mód, a csoportos beszedés forgalmában sem figyelhető meg jelentős változás az előző időszakokhoz képest. Az első félévben 32 millió csoportos beszedést bonyolítottak le, összesen 339 milliárd forint értékben. Míg a tranzakciók száma 2012. első félévéhez képest mindössze 0,3 százalékkal lett magasabb, addig a tranzakciók értéke 2,7 százalékkal emelkedett.

A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal 2013. első félévében közel 59 millió darab készpénzfelvételt bonyolítottak le összesen 2 907 milliárd forint értékben. Az egy évvel korábbihoz képest a tranzakciók száma 1,7 százalékkal csökkent, értékük viszont 1,2 százalékkal emelkedett. A tranzakciók legnagyobb részét adó, belföldi ATM-eken lebonyolított készpénzfelvételek száma 2013. első félévében 1,3 százalékkal csökkent, míg értékük 6,1 százalékkal emelkedett. A fizetési kártyás készpénzfelvételek átlagértéke az első félévben 49 419 forint volt, ami 1 403 forinttal magasabb az előző évihez képest.

Kérdés, hogy ezeken a folyamatokon mennyiben változtat az, ha a kormányzati tervnek megfelelően havi két készpénzfelvétel illetékmentessé válik. Igaz, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter erről az elképzelésről nem beszélt a 2014-es adó- és illetéktervek kapcsán.

A visszaélések alakulásáról nem közölt adatokat az MNB, az első féléves adatokra még három hónapot kell várni. Tavaly a második félévben látványosan nőtt a hazai kibocsátású kártyákkal itthon és külföldön elkövetett visszaélések száma. Míg korábban félévenként 5,5-6 ezer eset történt, addig 2013 január-júniusában közel 8,2 ezer, vagyis év/év alapon majdnem a felével nőtt a számuk, míg az összérték feleekkora tempóban 290,7 millió forintra emelkedett. (A visszaélések aránya továbbra is alacsony: a tranzakciók száma alapján 0,004 százalékos, míg a forgalom értékét tekintve 0,007 százalékos.)

Az esetszám növekedését az okozta, hogy a 2012. első félévi 2,5 ezerről 4 ezerre ugrott az internetes vásárlás, postai és telefonos megrendelés útján okozott káresetek száma. Ezzel a növekedéssel az összértékben elfoglalt súlyuk a korábbi egynegyedes-egyharmados arányról 50 százalék közelébe emelkedett. A második leggyakoribb kártípusnak a hamisított kártyákkal okozottak számítanak, bő másfél ezres esetszámmal és 91 milliós összértékkel, majd az elveszett, ellopott kártyákkal okozott kár következik, 1,1 ezer esettel és 45 millió forinttal.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet