BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem találja az ütemet az ipar

Bár az augusztus nem sikerült nagyon rosszul, a magyar ipar teljesítménye továbbra is 0,4 százalékkal elmarad a 2011-estől.

2012. október 5. péntek, 09:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A folyamatosan romló piaci várakozásoknak megfelelő rossz hónapot produkált a magyar ipar, az ágazat termelése ugyanis idén augusztusban év/év alapon, kiigazítatlanul számolva 0,8 százalékkal zsugorodott a júliusi stagnálás után, míg a munkanaphatástól tisztítva pedig 1,4 százalékkal nőtt, a júliusi 2,2 százalékos zsugorodás után − derül ki a KSH előzetes adataiból.

Júliushoz képest az egyhavi teljesítményváltozás 2,6 százalékos bővülést mutat. Az ipar termelési volumene idén az első nyolc hónapban összességében 0,4 százalékkal elmaradt a 2011-es azonos időszakitól. A KSH a részletes augusztusi adatokat október 12-én publikálja.

A folytatással kapcsolatban nem adnak okot optimizmusra a konjunktúraindexek, a BMI értéke az augusztusi 49,5 pont után a kilencedik hónapban 52,5 pont volt, újra kissé felülmúlta a stagnálást jelző ötvenes szintet, a Kopint-Tárki nyári feldolgozóipari konjunktúratesztje pedig 1992 óta tartó története során a legtöbb mutató esetében történelmi mélypontot ért el.

A júliusi részletes adatok szerint az ipari export 2012 első hét hónapjában 1,1, júliusban 1,5 százalékkal nőtt 2011-hez viszonyítva. Az ipar belföldi értékesítése január−júliusban 1,7, júliusban 1,4 százalékkal alacsonyabb volt a 2011 azonos időszakinál, a feldolgozóipar belföldi eladásai júliusban gyakorlatilag stagnáltak. A KSH által megfigyelt ágazatok összes új rendelése 4,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos hónapjában, az új exportrendelések 3,5 százalékkal, az új belföldi rendelések pedig 9,7 százalékkal csökkentek.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet