BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindul a pénzszivattyú az állami cégeknél

Módosította a kormány a három héttel ezelőtt lerendelt zárolásokat, a minisztériumok nagyobb mozgásteret kaptak – az állami cégek nyereségéből viszont nagyobb osztalékot venne ki az állam.

2012. május 17. csütörtök, 10:59

Fotó: Napi Gazdaság / Marton Szilvia
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eltörölte a honvédelmi tárca és a csökkentette több tárca tartalékolási kötelezettségét a kormány alig három héttel azután, hogy az idei költségvetési hiánycél tartása érdekében akkor 44,7 milliárd forintos zárolást rendelt el költségvetési kiadásokban. Most 4,7 milliárdos zárolási kötelezettség alól felmentette a kormány a tárcákat. A mostani módosítás legnagyobb nyertese a honvédelmi tárca - amelynek az elfogadott 2012-es költségvetéshez képest már nem kell csökkenteni kiadásait. Más kérdés, hogy a HM kiadása GDP-arányosan több évtizedes mélyponton van és a következő években is csak az a cél, hogy a jelenlegi 0,9 százalék körüli GDP-arányon maradjanak; így csak a kormányciklus lejárta után van esély a növelésre, hogy egyszer majd elérje a tárca a NATO által elvárt mértéket. Más kérdés, hogy a válságtól sújtott Európában mindennapos a honvédelmi kiadások lefaragása, a beszerzések elhalasztása.

A kormány a mostani rendeletével könnyített a közigazgatási és a fejlesztési miniszter életén is azzal, hogy némileg csökkentette a zárolási kötelezettségeket. A fejlesztési tárcát vezető Németh Lászlóné ugyan nem úszta meg ilyen egyszerűen, ugyanis azt a 1,5 milliárd forintot, amelyet elkölthet, az állami osztalékbevételek elvonásával kell növelni. A hiányzó 1,5 milliárdot bármelyik cégtől elvonhatja a fejlesztési miniszter az egy Mol kivételével - ahol mondjuk nem is lenne lehetősége a 21,2 százalékos többségével az osztalék növelésére - ennek ellenére ezt fontosnak tartotta hangsúlyozni a kormány.

A módosított zárolások után továbbra is a vidékfejlesztési tárca a zárolások vesztese, itt 7,8 milliárd forinttal kell csökkenteni a tárca kiadásait. A második legnagyobb összeget továbbra is a most már emberi erőforrás tárcának, majd a BM-nek kell előteremtenie. A Rendőrségnél végrehajtott zárolásokról itt olvashat részleteket.

A kormány arról is döntött, hogy a mostani zárolások véglegesek - vagyis a 2013- költségvetésben a tervezés alapjául már a csökkentett összegeket kell figyelembe venni, vagyis a szakminiszterek alkupozíciója 40 milliárddal romlik az idei induláshoz képest. Ráadásul a 2013-as költségvetésben még ezen felül további kiadáscsökkentésre lesz szükség a hiánycél tartásához.

A zárolások tervezett összege (milliárd forint)
eredeti zárolás módosítás változás
Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 4,3 3,98 -0,32
Miniszterelnökség 0,2 0,188 -0,012
Vidékfejlesztési Minisztérium 7,8 7,8 0
Honvédelmi Minisztérium 3,1 0 -3,1
Belügyminisztérium 5,9 5,9 0
Nemzetgazdasági Minisztérium 1,1 1,06 -0,04
Nemzeti Adó-és Vámhivatal 1,9 1,9 0
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 4,6 3,079 -1,521
Külügyminisztérium 0,74 0,74 0
Uniós fejlesztések 0,67 0,67 0
Emberi (Nemzeti) Erőforrás Minisztérium 6,7 6,7 0
Központi Statisztikai Hivatal 0,18 0,18 0
Költségvetés összesen 37,4 32,39 -5,01
0
Helyi önkormányzatok támogatásai és helyben maradó személyi jövedelmemadója 4 4 0
Egyes szociális feladatok támogatása 4 4 0
Az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek és kiadások 3 3 0
Az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlásával kapcsolatos kifizetések 0,5 0,5 0
Az MFB Zrt .tulajdonosi joggyakorlásával kapcsolatos kifizetések 0,5 0,5 0
Az állam tulajdonosi felelősségével kapcsolatos környezetvédelmi feladatok finanszírozása 1 1 0
Az MNV Zrt. működésének támogatása 0,5 0,5 0
Az MFB Zrt. működésének támogatása 0,5 0,5 0
Államháztartás összesen 44,7 40 -4,7
Forrás: kormányhatározatok
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet