BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elemzők: csak forintban nőtt az export

A márciusi visszaesés után a következő hónapokban lehet némi javulás az exportban; a külkereskedelmi mérleg többlete eddig csökkent, de az idén is jelentős maradhat, kommentálták a nemrég megjelent KSH-adatokat az MTI-nek nyilatkozó elemzők.

2012. május 9. szerda, 13:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett tájékoztatása szerint márciusban a kivitel forintértéke 3,5, a behozatalé 6,7 százalékkal bővült 2011 azonos időszakához viszonyítva, ugyanakkor a devizaárfolyamok alakulása miatt az export euróban 3,6 százalékkal mérséklődött, az import 0,6 százalékkal csökkent.

Már az előző hónapokban is látszott, hogy lelassult az export. A márciusi adatok szerint euróban vissza is esett, a forintban mért bővülés is elsősorban a forint gyengébb árfolyamának köszönhető - mondta Németh Dávid, az ING elemzője. (Az euróval szemben a forint 8 százalékkal volt gyengébb márciusban, mint egy évvel korábban.)

Hozzátette, az import kevésbé esett vissza, de hosszú idő óta először márciusban az euróban mért behozatal is visszaesést mutatott. Németh szerint a lassuló nemzetközi gazdaság és a visszafogott hazai vásárlási kedv mindezt előre jelezte. Az elemző úgy látja, a következő hónapokban az exportban némi javulás lehet: a hazai termelés bővülése segíthet, hogy a kivitel magára találjon, és ismét pozitívra váltson.

Nyeste Orsolya, az Erste elemzője közölte: a külkereskedelmi mérleg többlete elmaradt a korábban várttól, miután az export nagyobb mértékben csökkent, mint az import. A szakember szerint összességében továbbra is jelentős többletre lehet számítani. Ezzel kapcsolatban kiemelte azt is, a gyenge belső fogyasztás visszafogja az importot.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet