BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cafeteria és elvárt béremelés: új követeléssel álltak elő a szakszervezetek

Teljes, minden dolgozóra, valamint a béren kívüli juttatásokra is kiterjedő kompenzációt követel a helyi bértárgyalások során állásfoglalásában az MSZOSZ elnöksége.

2012. január 17. kedd, 14:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alig kezdődtek meg a helyi bértárgyalások, de máris nyilvánvalóvá vált, hogy 2012-ben minden eddiginél nehezebb tárgyalások várnak a munkavállalók képviselőire a helyi bértárgyalások során. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöksége által kiadott állásfoglalás szerint a kormány elhibázott gazdaság és adópolitikája miatt várhatóan nagymértékű nettó keresetcsökkenésre számíthat a munkavállalók jelentős része.

A szakszervezet szerint a bajt annak kell orvosolnia, aki okozta, ezért elvárják a kormánytól, valamint a munkáltatóktól, hogy minden esetben, ahol erre szükség van, biztosítsák a kellő forrásokat, a bruttó bérek elvárt emeléséhez. Egyúttal elutasítanak minden olyan törekvést, amely létszámcsökkentéssel, külső munkaerő alkalmazásával, a fekete és szürke foglalkoztatás eszközeivel képzeli el a \"probléma kezelését\".

A szakszervezet elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy mentesülhet a jogkövetkezmények alól az a munkaadó, amely csak az alkalmazottai kétharmadánál teljesíti az elvárt béremelést. A helyi és ágazati bértárgyalások lefolytatása során az MSZOSZ szerint figyelembe kellene venni, hogy minden munkavállaló esetében meg kell őrizni a 2011-es nettó keresetet, ezért a kompenzáció minden dolgozóra ki kell terjedjen. Méghozzá úgy, hogy a bruttó alapbér növelésével érjék el a felek, és törekedjenek arra, hogy a nettó érték megőrzése a béren kívüli juttatások esetében is érvényesüljön.

A szakszervezet arra is figyelemmel kellene lenni a tárgyalások során, hogy a béren kívüli juttatások növekményének bevonására az elvárt béremelésbe csak kivételesen indokolt esetben kerüljön sor. A valódi cél persze a keresetek reálértékének megőrzése lenne. Ugyanakkor az MSZOSZ szerint egyébként még a teljes körűen végrehajtott kompenzáció esetén is komoly gondot fog okozni az egyes munkahelyeken a bérszerkezet torzulása. A konföderáció mindenesetre kezdeményezi, hogy az ágazati párbeszéd bizottságokban haladéktalanul kezdődjenek tárgyalások a kompenzáció és az elvárt béremelés végrehajtásáról.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet