BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árt a munkavállalóknak az új Mt.

Súlyosan árt a munkavállalóknak a parlament előtt lévő új Munka törvénykönyve tervezete - állapítja meg állásfoglalásában az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége.

2011. november 29. kedd, 18:29

Fotó: Dömötör Csaba / Földi D. Attila
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A háromoldalú tárgyalások és társadalmi támogatás nélküli beterjesztés visszaélés a túlhatalommal. A szakszervezet visszautasítja a kormány elképzeléseit és eljárásait, valamint a belügyminiszter illetéktelen beavatkozását.

A szakszervezet szerint elsősorban azért árt a dolgozóknak a tervezet, mert a törvényhozás segítségével akarja csökkenteni a dolgozók keresetét, egyrészt a túlmunka szabadsággal való megváltása lehetőségének bevezetésével, másrészt a műszakpótlékok mérséklésével, illetve azzal is, hogy több, a javaslat által felsorolt esetben az átlagkereset helyett a jóval kisebb összeget jelentő távolléti díj járna. A szakszervezet azt is kifogásolja, hogy a munkaszerződések a munkavállalók hátrányára is egyoldalúan kialakíthatóak lennének a tervezet szerint.

Az állásfoglalás szerint a kormány, miután az Országos Érdekegyeztető Tanácsot megszüntette, most közvetlenül a helyi szakszervezeteket vette célba, és a tervezet paragrafusaival súlyosan megsérti a szabad szervezkedés általánosan elfogadott alapelveit. Lényegében a szakszervezetek működését akarja megszüntetni a kormány, és így az érdekvédelem nélkül maradó, kiszolgáltatott helyzetbe kerülő munkavállaló ideális munkaerővé válhat a kormány és a munkaadók számára is.

Az állásfoglalásban a szakszervezet szégyenletesnek tartja, mind szakmailag, mind morálisan, hogy a belügyminiszter egy belügyi törvényjavaslattal akarja módosítani a hatályos Munka törvénykönyvét, egyben felhívja a figyelmet arra, hogy a tervezet változtatásai negatív nemzetközi visszhangra számíthat.

Az Autonómok állásfoglalása szerint a kormány megtagadta a szociális párbeszédet, megsérteni készül a szabad szervezkedés alapelveit, és le akarja rombolni a munkavállalók védelmét szolgáló kollektív szerződéseket. \"\"rdemi, nyílt, háromoldalú tárgyalások és társadalmi támogatottság nélkül terjesztette be törvényjavaslatát a parlament elé. Ez nem eljárás, ez visszaélés a túlhatalommal - állítja az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, épp ezért elutasítja a kormány elképzeléseit, és eljárását, valamint a belügyminiszter illetéktelen beavatkozását.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet